W dniu inauguracji drugiej kadencji A. Duda złożył kwiaty przed sprofanowanym pomnikiem Chrystusa

Dziś dzień zaprzysiężenia Prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent w drodze z Sejmu do Pałacu Prezydenckiego zatrzymał się na Krakowskim Przedmieściu, gdzie złożył kwiaty pod niedawno sprofanowanym pomniku Chrystusa przy Bazylice św. Krzyża.
 W dniu inauguracji drugiej kadencji A. Duda złożył kwiaty przed sprofanowanym pomnikiem Chrystusa
prezydent.pl

Przypominamy, że w zeszłym tygodniu na warszawskie pomniki nałożono tęczowe flagi i anarchistyczne chusty. Wśród sprofanowanych pomników znajdował się m.in. pomnik Chrystusa przy Bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Następnie Prezydent Andrzej Duda udał się na Zamek Królewski, gdzie ponownie objął przewodnictwo w kapitułach najważniejszych polskich odznaczeń państwowych - Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski. 

Pięć lat temu uroczystość inwestytury prezydenta na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Wielkiego mistrza Orderu Odrodzenia Polski była połączona z odznaczeniem prezydenta oboma orderami.

Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule, jako Wielki Mistrz Orderu.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczpospolitej, ustanowiony w 1705 r., reaktywowany w 1921 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Źródło: PAP


Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?
Tygodnik

Opinie

Popkultura