Lublin: WSA unieważnił uchwałę gminy Serniki przeciwko ideologii LGBT. "Ma charakter dyskryminujący"

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie unieważnił uchwałę gminy Serniki przeciwko ideologii LGBT. Zdaniem sądu deklaracja ma charakter dyskryminujący. Orzeczenie nie jest prawomocny, a wójt gminy zapowiedział skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
 Lublin: WSA unieważnił uchwałę gminy Serniki przeciwko ideologii LGBT. "Ma charakter dyskryminujący"
Twitter/Ambasada Izraela

Chodzi o deklarację "Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT", którą radni gminy podjeli w czerwcu ubiegłego roku. Sąd w swoim uzasadnieniu zgodził się z argumentacją Rzecznika Praw Obywatelskich, iż uchwała gminy Serniki ma charakter dyskryminujący i ingeruje w prawa i wolności człowieka.

W sposób bezprawny treść tej uchwały ingeruje w prawa i wolności jednostek. Uchwała ma charakter dyskryminujący i to z dwóch przyczyn. Po pierwsze, poprzez wykluczenie ze wspólnoty samorządowej grupy osób określanej jako LGBT. I po drugie - przez naruszenie godności prawa do życia prywatnego i wolności wypowiedzi ze względu na orientację seksualną – twierdzi sędzia WSA Robert Hałabis, którego cytuje portal Onet.

"Sąd Adm. w Lublinie uchylił uchwałę gm. Serniki przeciwko ideologii LGBT: - ocenił, że radni nie wiedzieli co uchwalają; - dodał »dzieci w zakresie edukacji seksualnej uświadamiać należy ...bo zmienia się świat«" – pisze w mediach społecznościowych prezes fundacji Ordo Iuris mecenas Jerzy Kwaśniewski.

 

"Nie zgadzam się z wyrokiem"

Jak donosi Onet wójt gminy Serniki nie zgadza się z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie i zapowiada skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jego zdaniem "była to nadinterpretacja zapisów naszej uchwały, jak i jednokierunkowe określenie tego wyroku".

– Na pewno złożymy skargę kasacyjną do NSA i poczekamy na rozstrzygnięcie w drugiej instancji – zapowiedział wójt gminy Serniki Paweł Woźniak.

/Onet/Twitter


Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?
Tygodnik

Opinie

Popkultura