Opozycja gra sytuacją na Białorusi i uderza w polski rząd. Kolejne skandaliczne wypowiedzi polityków...

Demonstracje i starcia z milicją wybuchły w Mińsku po ogłoszeniu wyników oficjalnego badania exit poll, według którego w niedzielnych wyborach prezydenckich zwyciężył obecny szef państwa Alaksandr Łukaszenka uzyskując blisko 80 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska mniej niż 10 proc. głosów. Opozycja dramatyczną sytuację Białorusinów wykorzystuje do ataku na polski rząd.
 Opozycja gra sytuacją na Białorusi i uderza w polski rząd. Kolejne skandaliczne wypowiedzi polityków...
PAP/Anna Ivanova/ Twitter

Centrum Wiasna podało w poniedziałek, że co najmniej jedna osoba zginęła, 120 zatrzymano w starciach policji z demonstrantami po wyborach prezydenckich.

W Polsce oponenci porównują to, co dzieje się na Białorusi do Warszawy. W mediach społecznościowych ochoczo wypowiedzieli się na ten temat m.in. Rafał Trzaskowski, Marcin Kierwiński i Danuta Huebner.

Według Huebner „Białorusini walczą o demokracją, a Polska jest w „brunatnym letargu”.

-- Mam wrażenie, że zamieniamy się miejscami z Białorusią. Nasz wschodni sąsiad budzi się do demokracji, a my zasypiamy w coraz bardziej brunatnym letargu. Wczorajsze wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu są tego najlepszym dowodem. Obawiam się, że to dopiero początek — napisała na swoim Twitterze.
Marcin Kierwiński przeszedł samego siebie i radzi co robić, aby w Polsce nie doszło do takiej samej sytuacji. 

-- Nie chcecie w Polsce powtórki z Białorusi? Musimy razem walczyć o zachowanie niezależności mediów, wolny internet i wolne organizacje pozarządowe oraz obecność w UE. To są najlepsze gwarancje demokracji – stwierdził.
Z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz w swoim stylu twierdzi, że Polska podażą drogą Białorusi.

-- Z każdym dniem władzy Kaczyńskiego Polska podąża podobną drogą, jaką kiedyś podążała Białoruś - niszczenia sądów, ograniczania pr. obyw., prześladowania niewinnych. Zróbmy wszystko, by nigdy nie dopuścić do tego, żeby polska przyszłość pogrążyła się w odmętach autorytarnego reżimu – grzmi na Twitterze.
Nie zabrakło też kilku słów od prezydenta Warszawy.

Mińsk, Warszawa - wspólna sprawa. W ostatnich dniach chyba bardziej niż kiedykolwiek. Dość już brutalności władzy i nachalnej propagandy! Pełna solidarność z walczącymi o wolność, godność, normalność– napisał Rafał Trzaskowski.  
Chyba każdy zgodzi się, że porównywanie sytuacji z Białorusi do Polski to kompletny brak szacunku i totalne oderwanie od rzeczywistości?

źródło: Twitter

 

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?
Tygodnik

Opinie

Popkultura