"Rz": CBOS przegrał rządowy przetarg na wykonanie badań społecznych. "Nie składaliśmy odwołania"

Rządowa sondażownia przez własny błąd odpadła w przetargu na wykonanie badań społecznych dla rządu – informuje dziennik "Rzeczpospolita".
 "Rz": CBOS przegrał rządowy przetarg na wykonanie badań społecznych. "Nie składaliśmy odwołania"
Flickr/Kancelaria Premiera

Przed wakacjami Kancelaria Premiera ogłosiła publiczny przetarg na wykonanie badań społecznych na potrzeby rządu. KPRM zamierzał przeznaczyć na ten cel blisko 2,5 mln zł, zaś całe zamówienie podzielono na trzy części: "Pierwsze miało objąć co najmniej tysiąc Polaków, drugie szacowano na 600 wywiadów i trzecie na 9 wywiadów" – czytamy.

Według "Rzeczpospolitej" do ogłoszonego przez KPRM przetargu zgłosiło się, w zależności od części, od sześciu do ośmiu ofert, m.in. od największych sondażowni taki jak Kantar czy IPSOS. Do pierwszego i trzeciego zamówienia swoją ofertę zgłosiło także państwowe Centrum Badania Opinii Społecznej. Okazało się jednak, że oferta CBOS - jako jedyna - została odrzucona.

Powód? "Oferta wykonawcy Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej składa się z dwóch plików (rekomendacje oraz dowód wniesienia wadium) oraz czterech plików zawierających kwalifikowany podpis elektroniczny (tzw. podpis zewnętrzny), do których należało dołączyć pliki z dokumentami, które zostały podpisane. Oferta tego wykonawcy nie zawiera jednak żadnych dokumentów, na podstawie których komisja mogłaby stwierdzić m.in., jaka jest cena oferty i w jakim stopniu spełnia ona kryteria oceny" – informuje "Rz".

Informację o wadliwej ofercie potwierdziła także w rozmowie z dziennikiem prof. Mirosława Grabowska, dyrektor Fundacji CBOS: – Fundacja CBOS złożyła ofertę na wykonanie części badań określonych w ofercie KPRM. CBOS nie byłby w stanie zrealizować w całości zamówienia KPRM. Trzeba przyznać, że przez błąd pracownika nie zostały dołączone wymagane dokumenty, dlatego też nie składaliśmy odwołania.

/Rzeczpospolita


Ankieta
Czy artykuł GW to koniec "kariery" Barta Staszewskiego?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy artykuł GW to koniec "kariery" Barta Staszewskiego?
Tygodnik

Opinie

Popkultura