Do Niemiec przylecą po raz pierwszy izraelskie samoloty bojowe

Izraelskie samoloty bojowe przylecą w poniedziałek po raz pierwszy do Niemiec, by odbyć wspólne ćwiczenia z niemieckimi Siłami Powietrznymi (Luftwaffe) i by wraz z nimi oddać hołd ofiarom zamachu na ekipę Izraela podczas olimpiady w Monachium - poinformowało w czwartek dowództwo Luftwaffe.
Tech. Sgt. Kevin Gruenwald Do Niemiec przylecą po raz pierwszy izraelskie samoloty bojowe
Tech. Sgt. Kevin Gruenwald
Wikimedia Commons
Jak głosi jego komunikat, "dla uczczenia pamięci ofiar zamachu na olimpiadzie w 1972 roku niemiecko-izraelska formacja przeleci 18 sierpnia nad wojskową bazą lotniczą Fuerstenfeldbrueck. Lot powrotny przebiegać będzie skrajem miasta Dachau. Następnie niemiecko-izraelska delegacja złoży wieniec w miejscu pamięci w tamtejszym obozie koncentracyjnym i uczci ofiary Holokaustu oraz narodowosocjalistycznych rządów przemocy".

Na lotnisku w Fuerstenfeldbrueck rozegrał się ostatni akt tragedii izraelskich sportowców, pojmanych przez palestyńskich terrorystów w monachijskiej wiosce olimpijskiej.

Samoloty mają stacjonować w Niemczech przez dwa tygodnie biorąc udział w ćwiczeniach "Blue Wings 2020". Ich przylot stanowi realizację zaproszenia, wystosowanego przez inspektora Luftwaffe, generała Ingo Gerhartza podczas jego wizyty w Izraelu. Maszyny Luftwaffe uczestniczyły tam w ćwiczeniach.

"Po dokonanych w trakcie Szoa zbrodniach przeciwko ludzkości poruszającą oznaką naszej dzisiejszej przyjaźni jest to, że po raz pierwszy latamy z izraelskimi siłami powietrznymi obok siebie. Najciemniejszy rozdział niemieckiej historii jest dziś dla nas upomnieniem, by z całą konsekwencją zwalczać antysemityzm" - oświadczył w czwartek gen. Gerhartz. (PAP)

dmi/ ap/

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?
Tygodnik

Opinie

Popkultura