REKLAMA

"To przypomnienie długu Zachodu wobec słabszego narodu". Artykuł Saryusza-Wolskiego dla "New York Post"

Polska została podzielona w XVIII wieku, zwalczana przez rywalizujące ze sobą mocarstwa cesarskie w XIX wieku, najeżdżana przez nazistów i Sowietów w 1939 roku i okupowana przez tych ostatnich przez prawie 50 lat, podczas których Stalin i jego komunistyczni poplecznicy mordowali największych bohaterów wojennych i utrzymywali kontrolę nad życiem politycznym, społecznym i gospodarczym - pisze europoseł Jacek Saryusz-Wolski dla New York Post w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
 "To przypomnienie długu Zachodu wobec słabszego narodu". Artykuł Saryusza-Wolskiego dla "New York Post"
/ Polska pozycja pod Miłosną, wieś Janki, sierpień 1920 r, fot. Wikipedia domena publiczna

Taka jest tragiczna historia mojej ojczyzny. (I nawet nie wspomniałem o niszczycielskiej inwazji szwedzkiej w XVII wieku. Tak, Szwedzi). Ale Polacy mają również wspaniałą historię, a jednym z naszych najwspanialszych momentów jest Bitwa Warszawska, której stulecie obchodzimy w tym miesiącu. Dokładnie 100 lat temu Polacy, wówczas dopiero co niepodlegli, odnieśli zdumiewające zwycięstwo nad zaciekłymi i fanatycznymi bolszewikami i tym samym uratowali Zachód przed nacierającymi siłami komunizmu


- pisze Jacek Saryusz-Wolski. Polityk cytuje angielskiego dyplomatę Edgara Vincenta D’Abernona, który w 1930 r. powiedział: "należy wyjaśnić opinii europejskiej, że Polska uratowała Europę w 1920 roku".
 

Może się mylę, ale podejrzewam, że przeciętny dorosły Europejczyk czy Amerykanin nie miałby pojęcia, do czego odnosi się to zdanie. Wielki historyk Polski Norman Davies przypomniał sobie, że jako student historii w Oksfordzie „nigdy nie słyszał ani słowa o wojnie polsko-bolszewickiej; nie było dla niego miejsca na intelektualnych ekranach radarów brytyjskich historyków ”


- komentuje Saryusz-Wolski. 
 

Cud nad Wisłą jest przypomnieniem trwałego długu Zachodu wobec słabszego narodu zbyt często zdradzanego przez wielkie mocarstwa. Ale uczy też uniwersalnej lekcji: mianowicie, że jest chwalebne przeciwstawienie się przeważającym przeciwnościom i poświęcenie się dla większej sprawy


- konkluduje polityk. 

źródło: nypost.com

raw
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura