Prezydent Andrzej Duda: "Podpisanie umowy wojskowej z USA przenosi nas w kolejny etap współpracy"

W obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy podpisana została umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA. Prezydent zaznaczył, że porozumienie to wymierne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa. – I wierzę, że przełoży się na inne aspekty polsko-amerykańskiej współpracy, w tym na współpracę gospodarczą – mówił Andrzej Duda. – Więcej bezpieczeństwa oznacza więcej pewności inwestowania, więcej możliwości rozwijania się gospodarczo – akcentował.
 Prezydent Andrzej Duda: "Podpisanie umowy wojskowej z USA przenosi nas w kolejny etap współpracy"
Grzegorz Jakubowski, KPRP

Podpisane tego porozumienia między Polską a Stanami Zjednoczonymi przenosi nas w kolejny, jeszcze bardziej wzmocniony etap współpracy właśnie obronnej, militarnej. To dopełnienie dwóch deklaracji, które podpisaliśmy wspólnie z Prezydentem Donaldem Trumpem w czerwcu i wrześniu zeszłego roku. W Polsce nie tylko będzie więcej żołnierzy USA i infrastruktury, ale także wzmocniona będzie gwarancja, że w przypadku zagrożenia żołnierze USA i Polski będą stać ramię w ramię 


- mówił prezydent.

Podpisy pod dokumentem złożyli Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i Sekretarz Stanu USA Michael Pompeo.

Prezydent podkreślił, że wizyta w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu ma wielkie znaczenie z dwóch powodów – praktycznego i symbolicznego. Z punktu widzenia symbolicznego, ponieważ ma miejsce w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w której – jak przypomniał – brali udział także amerykańscy piloci 7. eskadry, którzy wspierali obronę Rzeczpospolitej przed bolszewikami. Wskazywał, że porozumienie o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi przenosi nas w kolejny, jeszcze bardziej wzmocniony etap współpracy właśnie obronnej, militarnej.

źródło: prezydent.pl

raw
 

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?
Tygodnik

Opinie

Popkultura