Dr Szarek: "To byłby koniec cywilizacji której fundamentem były Dekalog, prawda, dobro i piękno"

Prezes IPN dr Jarosław Szarek w rozmowie z Niezależną podkreślił, że zwycięstwo bolszewików w 1920 roku oznaczałoby koniec cywilizacji europejskiej.
Tomasz Gzell Dr Szarek: "To byłby koniec cywilizacji której fundamentem były Dekalog, prawda, dobro i piękno"
Tomasz Gzell
PAP
Zwycięstwo bolszewików w 1920 r., połączenie się z żywiołami rewolucyjnymi w Niemczech, pójście dalej na Zachód, oznaczałoby koniec cywilizacji europejskiej, której fundamentem były Dekalog, prawda, dobro i piękno.

- powiedział "Niezależnej" dr Szarek.

Prezes IPN zaznaczył, że rewolucja bolszewicka miała na celu zniszczenie świata wartości, na których zbudowana została cywilizacja chrześcijańska.
 

Bolszewicy chcieli to wszystko zburzyć i my im to uniemożliwiliśmy

- podkreślił Dr Szarek.

Szef IPN zwrócił uwagę na fakt zjednoczenia wszystkich sił politycznych przedwojennej Polski w walce z zagrożeniem nadciągającym ze Wschodu.
 
Zwycięstwo [nad bolszewikami], czasem nazywane "Cudem nad Wisłą", było cudem w wielu wymiarach. Przede wszystkim to, co tak trudno przychodzi nam na co dzień - zjednoczenie wobec kwestii zasadniczych. Zagrożenie naszej niepodległości - lipiec, sierpień 1920 spowodowały, że miliony Polaków zjednoczyły się w dziele obrony kraju, stworzyły mur, który wsparł walczącą armię

- przypomniał historyk.

Dr Szarek zaznaczył również, że historyczne zwycięstwo o tak niebywałym dla późniejszych losów Europy znaczeniu zostało dokonane przez kraj zmagający się z ogromnymi trudnościami wewnętrznymi i zewnętrznymi.
 
Polska, mająca kilkanaście miesięcy niepodległości, tworzona po ponad wieku z trzech zaborów, z ludzi o różnej mentalności, różnych przyzwyczajeniach, Polska ogromnym zniszczeń po I wojnie światowej, Polska niemająca przemysłu, Polska nieposiadająca jednej waluty, systemu prawnego, infrastruktury komunikacyjnej, zdołała w tym czasie odeprzeć armię bolszewicką

- zauważył szef IPN.

cwp/Niezależna

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?
Tygodnik

Opinie

Popkultura