REKLAMA

"Wszystkie ręce na pokład". Nowy minister zdrowia zabrał głos

Moim przesłaniem będzie hasło "Wszystkie ręce na pokład". Swoje działania chciałbym oprzeć na dialogu, otwartości i współpracy – powiedział w piątek Adam Niedzielski, który ma zostać nowym ministrem zdrowia. Zapowiedział, że po objęciu urzędu przedstawi strategię dotyczącą sytuacji epidemicznej jesienią.
 "Wszystkie ręce na pokład". Nowy minister zdrowia zabrał głos
/ PAP/Tomasz Gzell

Prezes NFZ został wskazany w czwartek przez premiera Mateusza Morawieckiego na urząd ministra zdrowia po tym, jak dotychczasowy szef resortu Łukasz Szumowski złożył rezygnację.

Niedzielski rozmawiał w piątek w siedzibie Ministerstwa Zdrowia z Łukaszem Szumowskim. W wypowiedzi dla mediów poinformował, że tematem spotkania były m.in. wyzwania związane z epidemią COVID-19.

– Jak państwo widzicie, praca wre. Przed chwilą miałem okazję spotkać się z dyrektorami i znowu w taki bardzo roboczy sposób, jak codziennie, zastanawiać się nad głównymi wyzwaniami, z którymi będziemy musieli sobie radzić i na bieżąco, i w perspektywie września – powiedział Niedzielski.

Zapowiedział, że po oficjalnej nominacji na urząd ministra przedstawi główne założenia strategiczne dotyczące sytuacji epidemicznej jesienią.

– Praca nad tymi założeniami trwa. Pan minister Łukasz bardzo dokładnie mnie poinformował, jak wygląda mniej więcej ten zgrubny kształt strategii podejścia do jesieni. Na pewno będziemy jeszcze o tym rozmawiali. Przedstawimy państwu dokument, ale tak jak powiedziałem, stanie się to dopiero po mojej oficjalnej nominacji – zaznaczył obecny szef NFZ.

Dodał też, że do momentu formalnego powołania na urząd ministra zdrowia nie będzie uczestniczył w komunikacji publicznej.
"Wszystkie ręce na pokład"

Podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za zaufanie i docenienie pracy w Narodowym Funduszu Zdrowia. – Doba pandemii pokazała, że liczy się działanie, sprawność, liczy się szybkie podejmowanie decyzji i to nie tylko abstrakcyjnych, ale takich, które bardzo szybko są przekładane na rzeczywiste mechanizmy działania – podkreślił.

Jak wskazał, w NFZ może się pochwalić wieloma takimi działaniami. – Przypomnę sieć punktów drive thru, które są realizowane, badania osób wyjeżdżających na leczenie uzdrowiskowe, stworzenie sieci szpitali jednoimiennych, oczywiście razem z wojewodami. To także zbudowanie sieci izolatoriów. Chciałem też przypomnieć o telefonicznej informacji pacjenta, czyli infolinii TIP, na którą w dobie kumulacji epidemii dzwoniło ponad 40 tys. osób dziennie – wyliczał Niedzielski.

Podkreślił, że wdrożenie tych działań wymagało współpracy m.in. z firmami i organizacjami pacjentów. – Szybko staraliśmy się uzgadniać, jaki będzie też skutek naszych decyzji, chociaż tego czasu było bardzo mało – powiedział.

Zadeklarował, że kiedy obejmie urząd ministra, jego przesłaniem będzie hasło: "Wszystkie ręce na pokład". – Zapraszam wszystkich do współpracy. Jestem osobą na tę współpracę otwartą. Myślę, że przedstawiciele środowisk, medycznych, pacjenckich będą mogli państwu potwierdzić tę cechę. Na niej chciałbym również oprzeć działanie w ministerstwu – na dialogu, otwartości i współpracy – podkreślił.

Jak dodał, "epizod w NFZ wskazuje, że nie jest to pusta deklaracja, tylko to będzie rzeczywistość".

/PAP


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura