REKLAMA

Ukraina zamyka granice. Powodem koronawirus

W związku z poziomem zachorowalności na Covid-19 ukraiński rząd podjął w środę decyzję o wprowadzeniu czasowego zakazu wjazdu do kraju dla obcokrajowców. Zakaz ma obowiązywać od 29 sierpnia do 28 września.
Przejście graniczne Krościenko-Smolnica Ukraina zamyka granice. Powodem koronawirus
Przejście graniczne Krościenko-Smolnica / Silar/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0


Szef MSW Arsen Awakow wyjaśnił, że ograniczenie nie będzie dotyczyć osób, które posiadają pozwolenie na pobyt, są członkami misji międzynarodowych i humanitarnych, osób wjeżdżających do kraju tranzytem, kierowców pojazdów ciężarowych, instruktorów państw członkowskich NATO, działaczy kultury, którzy mają zaproszenie od instytucji kultury, oraz "szeregu innych kategorii osób".

– W związku z poziomem zachorowalności powinniśmy ochronić naszych obywateli i wykazać się odpowiedzialnością wobec naszych zagranicznych partnerów – powiedział na posiedzeniu premier Denys Szmyhal.

W czwartek ma zostać opublikowana dopracowana decyzja w tej sprawie. Zakaz zacznie obowiązywać o godz. 00.00 w nocy z 28 na 29 sierpnia, a wygaśnie o godz. 00.00 w nocy z 27 na 28 września.

Portal RBK-Ukraina pisze, że mimo zakazu na Ukrainę będą mogli wjechać obywatele Białorusi. –Tak, rzeczywiście, podchodzi to pod humanitarne punkty, które tutaj zamieściliśmy – powiedział Awakow, cytowany przez ten serwis. Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że w przypadku obywateli Białorusi należy przewidzieć złagodzenie warunków wjazdu na Ukrainę.

Rząd podjął też w środę decyzję o przedłużeniu tzw. adaptacyjnej kwarantanny w kraju do 31 października. – Wzrost (liczby - przyp. red.) zachorowań zmusza nas, byśmy działali bardziej zdecydowanie – oznajmił premier.

Według danych opublikowanych w środę, na Ukrainie poprzedniego dnia potwierdzono 1670 zakażeń koronawirusem, 36 chorych na COVID-19 zmarło, a 584 osoby wyzdrowiały. Łącznie zakażenie koronawirusem potwierdzono u 110 085 osób, zmarło od początku pandemii 2354 chorych na COVID-19, a wyzdrowiało 53 454 pacjentów. W kraju jest 54 277 aktywnych przypadków SARS-CoV-2.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura