REKLAMA

Wody Polskie chcą pomóc w budowie tymczasowego kolektora ściekowego w Warszawie

Wody Polskie zadeklarowały pomoc władzom stolicy w budowie tymczasowego kolektora przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” – poinformował w sobotę rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel.
 Wody Polskie chcą pomóc w budowie tymczasowego kolektora ściekowego w Warszawie
/ Screen FB Rafał Trzaskowski

W sobotę późnym wieczorem odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z awarią systemu przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czaka". Uczestniczyli w nim prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i przedstawicieli rządu, w tym Wód Polskich.

"Zadeklarowaliśmy możliwość udostępnienia elementów do budowy alternatywnego kolektora wraz z dokumentacją. Jesteśmy gotowi podzielić się z miastem wiedzą i doświadczeniem, które zdobyliśmy w ubiegłym roku przy budowie rurociągów" – powiedział PAP Kieruzel.

Poinformował, że kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na niedzielę.

Przekazał ponadto, że przedstawiciele Wód Polskich będą również w niedzielę prowadzili kontrolę w miejscu awarii kolektora ściekowego.

Wcześniej, przed spotkaniem z udziałem przedstawicieli rządu Trzaskowski oznajmił, że "wszystko wskazuje na to, że znowu będzie trzeba myśleć o rozwiązaniach alternatywnych". "Jest możliwość albo poprowadzenia alternatywnego tymczasowego przesyłu po dnie Wisły, albo znowu, tak jak mieliśmy z tym do czynienia rok temu, po moście pontonowym" - powiedział.

Wyjaśnił, że prawdopodobnie w ciągu dwóch dni będzie wiadomo, które z tych rozwiązań będzie lepsze, szybsze i bardziej trwałe.

Obecnie ścieki z lewobrzeżnej Warszawy wpływają do Wisły.

Przed rokiem w efekcie awarii układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" nieczystości także były zrzucane do Wisły. Wobec zagrożenia ekologicznego premier Mateusz Morawiecki zdecydował o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki któremu ścieki znów trafiały do oczyszczalni. W czasie, gdy działał tymczasowy rurociąg, na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) naprawiono kolektory.

Po rozebraniu alternatywnego kolektora, jego elementy zostały zmagazynowane i – według deklaracji Wód Polskich – mogą zostać ponownie użyte. (PAP)

wnk/wr/


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura