REKLAMA

„To jest bardzo poważne oskarżenie pod adresem władz Warszawy”. Mocne słowa szefa KPRM

Władze Warszawy nie potrafiły zapobiec kolejnej awarii sieci przesyłowej ścieków, co jest poważnym oskarżeniem pod ich adresem – powiedział w poniedziałek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
 „To jest bardzo poważne oskarżenie pod adresem władz Warszawy”. Mocne słowa szefa KPRM
/ PAP/Leszek Szymański


W sobotę doszło do awarii rury przesyłowej do oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie. W efekcie prowadzony jest tam awaryjnych zrzut ścieków do Wisły. Jak podały w niedzielę rano Wody Polskie, do rzeki po porannych opadach deszczu spływa ok. 8 tys. litrów nieczystości na sekundę – wcześniej było to ok. 3 tys. l/s.

Szef KPRM był pytany w Radiu ZET, czy rząd przyjdzie miastu z pomocą przy usuwaniu awarii drogi przesyłającej ścieki do oczyszczalni "Czajka".

– Od razu zadeklarowaliśmy, że jeżeli będzie potrzebna pomoc, taką pomoc możemy władzom miasta udzielić, ale jednak to jest zadanie prezydenta miasta stołecznego Warszawy – mówił Dworczyk.

– Nie wiem, dlaczego doszło do tej kolejnej awarii, według mojej wiedzy rekomendacje i wytyczne Wód Polskich nie zostały wykonane – zaznaczył.

Na uwagę, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekonuje, że wdraża te zalecenia, odpowiedział, iż "fakty są takie, że niezależnie od tego, co się zdarzyło, władze miasta nie potrafiły zapobiec kolejnej awarii". – To jest bardzo poważne oskarżenie pod adresem władz miasta – podkreślił.

Przyznał, że władzom Warszawy na razie zostały przekazane dokumenty, dotyczące budowy poprzedniego rurociągu alternatywnego, który został zbudowany na moście pontonowym w ubiegłym roku.

– Jest deklaracja wykorzystania rur, które były wówczas wykorzystane do budowy tego bypasu – poinformował.

Jak zapewnił w niedzielę Trzaskowski, władze Warszawy nie zlekceważyły żadnych zaleceń po poprzedniej awarii, a nad budową nowego systemu pracują od listopada 2019 r. Jak wskazał, nieznane są dokładne przyczyny awarii, ale wszystko wskazuje na to, że cały projekt rurociągu, jego wykonanie i być może materiały użyte do budowy były wadliwe. Ze wstępnych informacji wynika bowiem, że do awarii doszło na starym odcinku rur, a nie na tym, który w ubiegłym roku został wymieniony.

To kolejna awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka". Poprzednia miała miejsce rok temu.
 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura