REKLAMA

Minister Finansów: Można być optymistą. Bezrobocie do 8 proc. nie dojdzie

Tadeusz Kościński, minister finansów, w radiowych Sygnałach Dnia przyznał, że bezrobocie na koniec roku może być niższe niż w założeniach nowelizacji ustawy budżetowej. Minister dodał również, że Polska powinna straty gospodarcze roku 2020 odrobić w roku 2021.
Tomasz Gutry Minister Finansów: Można być optymistą. Bezrobocie do 8 proc. nie dojdzie
Tomasz Gutry / Tygodnik Solidarność

Mamy dość pozytywne sygnały z gospodarki, widać stabilizację. Na koniec czerwca i lipca bezrobocie było na poziomie 6,1 proc. Na początku pandemii prognozowaliśmy, że na koniec tego roku bezrobocie wyniesie kilkanaście procent

- przyznał minister, który podkreślił, że prognozy budżetowe, które zakładają, że bezrobocie wyniesie 8 proc. są dość konserwatywne.

Myślę, że można być optymistą, do 8 proc. nie dojdzie

- skomentował Tadeusz Kościński.

A jak będzie wyglądać tegoroczna recesja?

- Trzeba patrzeć na recesję na tle całej Europy

- odpowiedział Kościński.

Minister finansów dodał, że prognozy - zarówno KE, jak i wewnętrzne - wskazują w przyszłym roku na wzrost na poziomie ok. 4 proc. - Na plusie będziemy już w przyszłym roku - dodał.

Gość Jedynki mówił, że ważne jest, aby patrzeć na 2020 i 2021 rok razem. Jak wskazał, po zsumowaniu tych danych, na koniec przyszłego roku będziemy mieć tylko o 0,5 proc. mniejszą gospodarkę niż na koniec 2019 r. W UE, jak się popatrzy na te dwa lata razem, to będzie to spadek o 3 proc.

- Polska gospodarka wyjdzie z tej recesji relatywnie szybko, już na koniec przyszłego roku. Spodziewam się, że europejska gospodarka dopiero pod koniec 2022 roku

- zakończył Tadeusz Kościński.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura