REKLAMA

PO uruchomi "sekretariat samorządowy" i powróci do idei "gabinetu cieni"

Powołanie "sekretariatu samorządowego" jako forum współpracy partii z samorządowcami oraz "zespołów problemowych", czyli rodzaju "gabinetu cieni" - to cele Platformy Obywatelskiej na najbliższe tygodnie. W klubie KO z kolei wzmocnieniu miałaby ulec rola senatorów.
 PO uruchomi
/ Wieczór wyborczy 2011. Wikipedia CC BY-SA 2,0 Platforma Obywatelska RP

Powyższe ustalenia zapadły podczas piątkowego posiedzenia zarządu partii. Władze partii zaaprobowały m.in. plan działań Platformy i klubu Koalicji Obywatelskiej na najbliższe tygodnie.

"Platforma Obywatelska jeszcze we wrześniu odbędzie Radę Krajową, której tematem m.in. będzie uruchomienie sekretariatu samorządowego, czyli forum współpracy z samorządowcami różnego szczebla w całej Polsce oraz powołanie zespołu ds. zmian w Platformie, zarówno zmian strukturalnych, statutowych, jak i organizacyjnych" - powiedział dziennikarzom po zakończeniu obrad zarządu rzecznik PO Jan Grabiec.

Jak podkreślił, Platforma chce się otwierać na nowych ludzi.

"Chcemy umożliwiać łatwiejsze zapisywanie się do PO, umożliwić aktywność publiczną, społeczną, obywatelską poprzez struktury Platformy Obywatelskiej. Wiemy, że to wymaga zmiany, wiemy, takie sygnały otrzymujemy od wielu ludzi, którzy zwłaszcza po kampanii prezydenckiej chcą zasilić szeregi Platformy Obywatelskiej, chcą działać w partii politycznej, a te obecne struktury nie dają w pełni takiej możliwości" - wyjaśnił rzecznik PO.

Zmiany mają też objąć statut klubu Koalicji Obywatelskiej. Według Grabca chodzi m.in. o wzmocnienie pozycji senatorów w klubie parlamentarnym, którzy mieliby być liczniej niż dotychczas reprezentowani we władzach klubowych.

"Chcemy również wzmocnić prace programowe, powołaliśmy zespoły problemowe, które bez może tego napuszenia z nazewnictwem, związanym z gabinetem cieni, zajmują się na co dzień recenzowaniem tego, co robi rząd, propozycjami poprawek w pracach parlamentarnych, ale również ofensywnymi rozwiązaniami problemów społecznych, których rząd nie dotyka" - powiedział Grabiec.

W poprzedniej kadencji parlamentarnej powołany przez ówczesnego szefa PO Grzegorza Schetynę "gabinet cieni" Platformy funkcjonował w ramach partii; teraz - jak można usłyszeć od polityków PO - "zespoły problemowe" miałyby zostać usytuowane w klubie, tak by w ich skład weszli nie tylko parlamentarzyści Platformy, ale także Nowoczesnej, Zielonych, Inicjatywy Polska oraz innych środowisk, które funkcjonują w ramach KO. 

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura