"Zawsze nosił Solidarność w sercu". Przesłanie Piotra Dudy na otwarcie wystawy o Lechu Kaczyńskim

Na uroczystym otwarciu wystawy przygotowanej przez Instytut Dziedzictwa Solidarności pt. "Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności" odczytano list od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidrność Piotra Dudy.
/ PAP/Mateusz Marek

Czytaj więcej: Jarosław Kaczyński na otwarciu wystawy IDS: "Mój brat był człowiekiem "S" w podwójnym tego słowa znaczeniu"

W poniedziałek w Warszawie na dziedzińcu MKiDN otwarto wystawę przygotowaną przez Instytut Dziedzictwa Solidarności pt. "Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności". Wśród gości obecnych byli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes TK Julia Przyłębska, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Podczas uroczystości odczytano list przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotra Dudy.

 

Długo mógłbym wymieniać, gdzie był i co robił w swoim bogatym życiu Lech Kaczyński. Jakie funkcje pełnił w Związku i państwie polskim, w jak przełomowych dla naszej najnowszej historii wydarzeniach brał udział, jak znaczący wpływ na nie wywarł. Ale o tym jest ta wystawa, do oglądania której serdecznie wszystkich zapraszam.

Ja powiem kim Lech Kaczyński był dla Solidarności. I jak ważna Solidarność była dla Niego. Symbolem tej wzajemności niech będzie fakt, że na pogrzebie jedyną osobą oprócz głowy państwa, która przemawiała nad trumna pary prezydenckiej, byt właśnie przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Do historii przeszły obrazy tysięcy pocztów i flag związkowych, żegnających swojego przyjaciela.

Tak, dla nas był przyjacielem. Bez względu na to co robił, jaką funkcje sprawował, czy był doradcą, wiceprzewodniczącym Związku, ministrem czy prezydentem - zawsze nosił Solidarność w sercu. Zawsze była dla niego punktem odniesienia. Nigdy jej nie zdradził, czym zjednywał sobie naszą serdeczną przyjaźń. I tak jak Solidarność zawsze mogła liczyć na Lecha Kaczyńskiego, tak On zawsze mógł liczyć na Solidarność.

Był człowiekiem niezwykle skromnym, serdecznym. Pełnym poczucia humoru. Ale też zdecydowanym i niezwykle odważnym. Nie tworzył barier, mimo że pełnił najważniejsze funkcje w państwie.

Dla Solidarności jego drzwi zawsze stały otworem. Dzięki niemu mogliśmy rozwiązywać wiele ważnych problemów. Był prawdziwym rzecznikiem praw pracowniczych i związkowych. Dzisiaj bardzo nam Go brakuje, ale na szczęście pozostawił po sobie liczne grono swoich wychowanków z prezydentem Andrzejem Duda na czele. Oni kontynuują Jego dzieło.

Drogi Panie Prezydencie,

Drogi Leszku,

Na zawsze pozostaniesz w naszej wdzięcznej pamięci

- napisał Piotr Duda.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe