W Lublinie otworzyliśmy wystawę „Droga ku wolności”

- To w Lublinie kolejarze po raz pierwszy w PRL-u w prawdziwy sposób strajkowali. 18 lipca 1980 r. strajkowała w Lublinie kolej, w ten sposób blokując cały węzeł. Było to wydarzenie podniosłe, które miało wielki wkład w drogę ku wolności. Dlatego cieszę się, że wystawa przygotowana przez „Tygodnik Solidarność” zawitała akurat do naszego miasta – mówił podczas oficjalnego otwarcia wystawy „Droga ku wolności” Marian Król, przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność.
 W Lublinie otworzyliśmy wystawę „Droga ku wolności”
Marcin Koziestański

Otwarcie wystawy „Droga ku wolności” odbyło się 10 września na dworcu kolejowym Lublin Główny. Ekspozycja w formie stacjonarnej dostępna będzie tu przez cały miesiąc. Wcześniej wystawę przygotowaną przez naszą redakcję otworzyliśmy na dworcach w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

- W historii Polski Lublin obfitował w ważne wydarzenia. W 1949 roku zdarzył się cud w Archikatedrze Lubelskiej, po którym do Lublina pielgrzymowali wierni z całej Polski. Ludzie chcieli namacalnie doświadczyć tego cudu. Na Lubelszczyźnie też zginął z bronią w ręku ostatni Żołnierz Niezłomny w 1963 roku. Uważam, że Lubelski Lipiec to wydarzenie, które wpisało się w sposób szczególny w historię Polski. Kiedyś jeden górnik w Jastrzębiu spytał się mnie „co wy tam takiego wynegocjowaliście ważnego?”. Ja mu na to opowiedziałem: „czy ty byś mógł kopać węgiel, gdyby przed tobą ktoś nie wykonał szybu?”. Dzięki Lubelskiemu Lipcowi, który był wydarzeniem spontanicznym i bez precedensu, mogła otworzyć się droga do kolejnego etapu walki o niepodległość, która okazała się wielkim zwycięstwem – kontynuował przewodniczący Marian Król.

Z kolei Violetta Szumilak, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A., podkreślała, że ważne jest to, że wystawa pokazuje dawne czasy w sposób trafiający do młodego pokolenia, w sposób obrazowy, komiksowy. - Ja osobiście jestem pod wrażeniem tych prac. PKP S.A. jest dumne z tego powodu, że mogło zostać partnerem strategicznym tej wystawy. Solidarność miała duży wpływ na historię Polski, a także historię polskiej kolei – mówiła Violetta Szumilak.

 


Ankieta
Czy KE chodzi o to żeby Polska była praworządna?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy KE chodzi o to żeby Polska była praworządna?
Tygodnik

Opinie

Popkultura