REKLAMA

Porozumienia Wałbrzyskie ’80

30 sierpnia 1980 w Szczecinie, 31 sierpnia 1980 w Gdańsku, 3 września 1980 r. w Jastrzębiu-Zdroju – podpisano najbardziej znane porozumienia, otwierające drogę do tworzenia niezależnych związków zawodowych w komunistycznej Polsce. Ale niejako po drodze było jeszcze jedno porozumienie, niezwykle ważne, które poprzedzało umowę z Jastrzębia-Zdroju. Zostało podpisane w Wałbrzychu 2 września 1980 r.
Wałbrzych Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki po remoncie Porozumienia Wałbrzyskie ’80
Wałbrzych Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki po remoncie
wikipedia/By RafalSs - Praca własna, CC BY-SA 4.0

31 sierpnia odbyły się w Wałbrzychu uroczystości z okazji 40 rocznicy powstania NSZZ Solidarność. Miejscem uroczystości był teren byłej Kopalni Thorez, obecnie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Przy asyście wojskowej została odprawiona msza święta polowa pod przewodnictwem JE Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka. Została też poświęcona replika historycznego krzyża, który stał na terenie kopalni w miejscu odprawionej mszy podczas strajku w 1980 roku oraz odczytany został Apel Poległych. 

40 lat temu, 27 sierpnia górnicy z szybu Chwalibóg Kopalni Thorez rozpoczęli protest. Była to pierwsza w Polsce kopalnia, która przyłączyła się do strajku zapoczątkowanego przez Stocznię Gdańską. Do strajkujących górników z Chwaliboga przyłączały się kolejne wałbrzyskie kopalnie i inne zakłady pracy. Strajk w Wałbrzychu na pewno miał wpływ na to, że i górnośląskie kopalnie zareagowały na oczekiwania płynące z Wybrzeża i przyłączyły się do strajkowej fali. Strajk wałbrzyskich kopalń doprowadził do podpisania trzecich w kolejności, po Szczecinie i Gdańsku, porozumień. Porozumienie to zostało podpisane 2 września 1980, natomiast Porozumienia Jastrzębskie zostały podpisane jeden dzień później po tych w Wałbrzychu. 

 


Ankieta
Sejm poparł Fundusz Odbudowy

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Sejm poparł Fundusz Odbudowy
Tygodnik

Opinie

Popkultura