REKLAMA

W tym tygodniu wygrywa zleceniodawca, który pozbawił pracownika wynagrodzenia za zużyte klocki hamulcowe!

W nieformalnym rankingu na „kombinatora tygodnia” w kampanii „13 zł… i nie kombinuj!” wygrywają w tym tygodniu klocki hamulcowe! A właściwie zleceniodawca, który swojego kierowcę pozbawił wynagrodzenia za zużyte klocki hamulcowe, których sam nie wymienił. Pikanterii dodaje fakt, że samochód ma wszelkie ubezpieczenia, w tym AC, z którego właściciel otrzymał stosowne odszkodowanie.
 W tym tygodniu wygrywa zleceniodawca, który pozbawił pracownika wynagrodzenia za zużyte klocki hamulcowe!
/ KK Solidarność
Podczas przeglądu serwisowego właściciel firmy transportowej z okolic Torunia ocenił, że koszt naprawy hamulców jest zbyt wysoki. Skutkiem tego pojazd po kilkutygodniowej eksploatacji uległ kolizji. Przyczyna? Według policji – niesprawne hamulce. Przedsiębiorca postanowił obciążyć kosztami kierowcę, pozbawiając go dwumiesięcznego wynagrodzenia.

Z kolei w jednym z niepublicznych poznańskich żłobków właścicielka zatrudnia dziewczyny na zlecenie. Po kilku, kilkunastu dniach zostają zwalniane bez wynagrodzenia, dowiadując się że były na szkoleniu.

Rekordzistą w wysokości wynagrodzenia jest ochroniarz pracujący na terenie szkoły w okolicach Olsztyna, który od 3 lat nie ma umowy i zarabia 3,80 zł na godzinę. Patronem szkoły jest św. Jan Paweł II, o czym warto przypomnieć dyrekcji placówki. – Nie jest prowadzona żadna ewidencja godzin, tylko co trzy dni wpisujemy do zeszytu rozpoczęcie i zakończenie służby – pisze w formularzu kontaktowym pan Romuald.
Mamy też przykład z budowlanki. Właściciel obsługujący kilka budów nie bawi się w finezyjne rozwiązania. Zwyczajnie – „na legalu” pracują 3 osoby, a ponad 20 na czarno. – Płaci po 7-8 na godzinę. Nie płaci ZUS, składek zdrowotnych i podatków. W unikaniu kontroli pomaga mu kierownik US (tu nazwisko kierownika) – czytamy w zgłoszeniu. Osoba zgłaszająca prosi o interwencję, gdyż, jak to ujęła, miejscowe władze udają, że tego nie widzą. Wiadomo, miejscowość mała, wszyscy wszystkich znają, słowem – powiatowa Polska w pełnej krasie.

W ramach wspólnej akcji Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, „Tygodnika Solidarność” oraz Państwowej Inspekcji Pracy na formularz kontaktowy na stronie www.tysol.pl wpłynęło ponad 400 zgłoszeń nieprawidłowości przy stosowaniu minimalnej stawki godzinowej przy umowach-zleceniach. Nadal i niezmiennie na czele patologii znajduje się ochrona.

Marek Lewandowski

Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (11/2017) do kupienia także w wersji cyfrowej tutaj

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura