Dokąd to zmierza? Gdańskie tramwaje malowane w barwach Wolnego Miasta Gdańska

Gdańskie tramwaje typu Alstom Konstal NGd99 po modernizacji otrzymały malowanie zgodne z wzorem jaki obowiązywał w Wolnym Mieście Gdańsku i wielu innych miastach przedwojennych Niemiec. Kremowo-niebieskie tramwaje jeździły między innymi w Berlinie.
gdański tramwaj w barwach Wolnego Miasta Gdańska Dokąd to zmierza? Gdańskie tramwaje malowane w barwach Wolnego Miasta Gdańska
gdański tramwaj w barwach Wolnego Miasta Gdańska
Screen YouTube TRAM Sylweriusz Kawczyński

Jednocześnie ostatnio, co ciekawe, tramwajom nadano imiona księży zamordowanych po rozpoczęciu II Wojny Światowej za krytykę Adlofa Hitlera.

- Kilka lat temu, kiedy do komisji nadającej imiona złożyłem wniosek o uhonorowanie trzech polskich księży, pojawił się pomysł, aby dołączyć do nich również nazwisko księdza niemieckiego. Cieszę się, bo jest to pewnego rodzaju symbol

- mówił  Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. Tego samego, który z okazji rocznicy wybuchu II WŚ w 2019 roku mówiąc o przyczynach wojny mówił o "złym słowie Polaka przeciwko innemu narodowi"

W 1933 roku w Wolnym Mieście Gdańsku, w którego barwach mają jeździć gdańskie tramwaje hitlerowska NSDAP zdobyła 52% mandatów. W samych Niemczech partia Adolfa Hitlera zdobyła wtedy 44,5% mandatów.


 


Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?
Tygodnik

Opinie

Popkultura