Von der Leyen: „Nord Stream 2 to projekt polityczny”. Polska od początku była przeciwko

Nord Stream 2 to projekt polityczny - podkreśliła w rozmowie m.in. z "Rzeczpospolitą" szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pytana o to, czy UE powinna wykonać próbę zablokowania Nord Stream 2 przez UE podkreśliła, że KE od strony biznesowej maksymalnie już wykorzystała swoje możliwości. Polska od początku protestowała przeciwko tej budowie, bo to uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu.
 Von der Leyen: „Nord Stream 2 to projekt polityczny”. Polska od początku była przeciwko
Flickr / European Parliament / CC BY 2.0

Według szefowej KE "teraz trzeba to umieścić w kontekście politycznym".

Przewodnicząca KE była pytana czy jej zdaniem sprawa gazociągu Nord Stream 2 może pogorszyć stosunki z Rosją i czy po próbie otrucia Aleksieja Nawalnego UE nie powinna przemyśleć swojego stosunku do tej inwestycji.

"Przez długi czas wielu uważało, że Nord Stream 2 jest czysto ekonomicznym przedsięwzięciem. Jestem głęboko przekonana, że to też jest wysoce polityczna inwestycja. A wzór postępowania Rosji nie zmienił się na lepsze w czasie budowy tego gazociągu, raczej na gorsze. Nadzieja, że handel i biznes gazowy poprawią relacje z Rosją, blaknie. Dlatego sądzę, że musimy sobie to jasno powiedzieć. Tak, to jest polityczny projekt. I nie, on nie doprowadzi do zmiany zachowania Rosji" - odpowiedziała von der Leyen.

Dopytywana, czy nie sądzi, że efektem tego powinna być próba zablokowania Nord Stream 2 przez UE, podkreśliła, że Komisja Europejska od strony biznesowej maksymalnie już wykorzystała swoje możliwości. "Teraz trzeba to umieścić w kontekście politycznym" - zaznaczyła.

 

 

 

 


Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?
Tygodnik

Opinie

Popkultura