M. Lewandowski: Wprowadzanie szaleństw klimatycznych będzie prowadziło do upadłości polskich firm

- Polski rząd, mimo że postulujemy to od wielu lat, nie przedstawił długoletniego programu, żebyśmy wiedzieli, kiedy będą wygaszane konkretne kopalnie i dlaczego; gdzie i kiedy skończą się złoża – mówił w wywiadzie dla "Kultury Liberalnej" rzecznik Solidarności Marek Lewandowski.
 M. Lewandowski: Wprowadzanie szaleństw klimatycznych będzie prowadziło do upadłości polskich firm
/ M. Żegliński

- Od kilku lat alarmujemy polski rząd, a także Komisję Europejską, że wprowadzanie szaleństw klimatycznych będzie prowadziło do upadłości polskich firm w przemyśle wydobywczym, a także szerzej – w przemyśle energochłonnym, gdzie koszty związane z handlem emisjami będą za duże - stwierdził Marek Lewandowski.

- Konkretne kopalnie są zagrożone zamykaniem i wygaszaniem, co jest sprzeczne z wcześniejszymi deklaracjami rządu. Rozmowy na niższym szczeblu nie przynoszą oczekiwanych efektów. Stąd postulat spotkania bezpośrednio z premierem Morawieckim. Związkowcy domagają się bezpośredniego udziału premiera w tych rozmowach, bo sprawa dotyczy naprawdę setek tysięcy miejsc pracy - dodał rzecznik Solidarności.

Przypomnijmy, że Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPS) ogłosił dziś, że rozpoczęty w poniedziałek po południu podziemny protest górników w kopalniach Ruda i Wujek będzie rozszerzał się na inne kopalnie. Z kolei na najbliższy piątek związkowcy zaplanowali manifestację w Rudzie Śląskiej.

- Ogłoszone zostało pogotowie, ale ciągle jeszcze są rozmowy. Mam nadzieję, że na straszeniu i nacisku się zakończy i wrócimy do negocjowania - podsumował Lewandowski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe