Nieoficjalnie: Oto trzy warunki, które prezes Kaczyński postawił Zbigniewowi Ziobrze 

Jak donosi red. Andrzej Gajcy z portalu Onet.pl, Jarosław Kaczyński podczas rozmowy w cztery oczy ze Zbigniewem Ziobrą postawił trzy warunki, od których uzależnione jest dalsze trwanie Solidarnej Polski w koalicji rządowej.
 Nieoficjalnie: Oto trzy warunki, które prezes Kaczyński postawił Zbigniewowi Ziobrze 
PAP/Radek Pietruszka

Pierwsze dwa warunki dotyczą poparcia ustaw, które stały się bezpośrednią przyczyną kryzysu w koalicji.

 

PiS oczekuje od Solidarnej Polski wycofania swojego sprzeciwu odnośnie ustaw dotyczących zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz bezkarności urzędniczej; niewykluczone, że do tych ustaw zostaną zgłoszone istotne poprawki, by obie strony mogły wyjść z tej sytuacji z twarzą

 

- donosi Onet. Trzecim warunkiem jest rezygnacja z "krucjaty ideologicznej" i porzucenie postulatów dot. walki z LGBT+ przez Solidarną Polskę. O wpisanie tematu do nowej umowy koalicyjnej zabiegało ugrupowanie Zbigniewa Ziobry. 

 

Co wiadomo oficjalnie?

– W poniedziałek wieczorem doszło do spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z szefem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro. Prezes Kaczyński przedstawił na nim warunki dalszego trwania koalicji. Teraz czekamy na odpowiedź Solidarnej Polski; mamy nadzieję, że będzie ona pozytywna – poinformowała PAP rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie) pojawił się po głosowaniu w Sejmie nad projektem noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw niej opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch Porozumienia, a 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy już nie istnieje.

Po poniedziałkowym spotkaniu najważniejszych polityków PiS ws. przyszłości ZP, rzeczniczka partii Anita Czerwińska przekazała, że podczas posiedzenia podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Dodała, że o szczegółach partia poinformuje "w stosownym czasie". 

 


Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?
Tygodnik

Opinie

Popkultura