Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Włoch. „Wspólnie stawiamy czoła nie tylko pandemii”

Przebywający w Rzymie Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z Prezydentem tego kraju Sergio Mattarellą.
 Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Włoch. „Wspólnie stawiamy czoła nie tylko pandemii”
Jakub Szymczuk/KPRP


„Włochy heroicznie walczyły z #Covid19. Wspólnie stawiamy czoła nie tylko pandemii. Współpracujemy w sprawach UE, naszego sąsiedztwa i wyzwań globalnych” – podkreślił Andrzej Duda na Twitterze.

 

 


Tematem spotkania Prezydentów była przyszłość gospodarki europejskiej po przezwyciężaniu kryzysu pandemicznego, w tym potrzeba współpracy finansowej i inwestycyjnej mającej na celu powrót procesów produkcji na obszar Unii Europejskiej. Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski ocenił, że dużą rolę ma tu do odegrania współpraca firm polskich i włoskich.

Jak przekazał minister, omówiono także „poparcia dla tez zawartych w liście Prezydenta Andrzeja Dudy do liderów europejskich”.

Drugim tematem rozmowy Prezydentów Polski i Włoch była Białoruś. Jak relacjonował Krzysztof Szczerski politycy wyrazili „wspólne zaniepokojenie i brak akceptacji dla działań przeciwko obywatelom podejmowanych przez białoruskie władze”. Prezydenci podkreślili, że „należy oddać głos Białorusinom w wolnych wyborach, aby mogli określić swą przyszłość. Andrzej Duda i Sergio Mattarella zgodzili się, że „nikomu nie wolno traktować Białorusi instrumentalnie, to dotyczy także Rosji, a UE musi być w sprawie Białorusi aktywna i podejmować decyzje, które wspierałyby prawo Białorusinów do wolnych wyborów”.

Prezydenci podkreślili też w rozmowie potrzebę jedności transatlantyckiej i dialogu między Europą i USA. tematem rozmowy Prezydentów były też problemy migracji z Południa i Wschodu. Jak przekazał Krzysztof Szczerski, Prezydent Duda zadeklarował, że Polska jest gotowa tak jak obecnie pomagać w patrolowaniu Morza Śródziemnego.

 

 


Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?
Tygodnik

Opinie

Popkultura