Tęczowe godło Polski na budynku KE. Polscy europosłowie składają interpelację: „Profanacja”

Europosłowie PiS złożyli do Komisji Europejskiej interpelację w związku z tym, że na głównej siedzibie unijnej egzekutywy wyświetlona została tęcza, a w niej godło polskie. KE odpowiada, że za akcje odpowiadają aktywiści, którzy nie pytali jej o zgodę na happening.
 Tęczowe godło Polski na budynku KE. Polscy europosłowie składają interpelację: „Profanacja”
Facebook/KPH


Europosłowie PiS piszą o "profanacji polskich barw i symboli narodowych przez Komisję Europejską".

– To kolejna odsłona wojny ideologicznej aktywistów, których funkcjonowanie opiera się na generowaniu i podsycaniu konfliktów. Tego typu środowiska doskonale wiedzą, że w Polsce nie istnieją tzw. strefy wolne od LGBT, a ofiarami agresji padają np. działacze pro-life, nie mniejszości. Agitatorzy spod znaku tęczy nie budują mostów, tylko dzielą społeczeństwo i na tym często budują swoją karierę – podkreślił w czwartek europoseł PiS Witold Waszczykowski.

Chodzi o happening zorganizowany przez działaczy organizacji walczących o prawa osób homoseksualnych, m.in. Kampanii Przeciw Homofobii, którzy we wtorek po doręczeniu ponad 300 tys. podpisów na ręce komisarz ds. równości Heleny Dalli wyświetlili na fasadzie siedziby Komisji Europejskiej iluminację przedstawiającą biało-tęczową flagę, a w niej orła na tęczowym tle. Happening był elementem apelu o reakcję UE w sprawie tzw. stref wolnych od LGBT w Polsce.

 

 


Europosłowie PiS w interpelacji do KE przypominają, że zgodnie z art. 28 konstytucji RP godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu, a barwami Polski są kolory biały i czerwony. – Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej – zaznaczyli.

– Nie jest jeszcze jasne na tym etapie, w jakim stopniu Komisja Europejska była zaangażowana w ten godny pożałowania happening, stąd między innymi moja inicjatywa. Tak czy inaczej, nieustanne ataki ze strony Komisji pod adresem Polski na pewno sprzyjają tego typu działalności – podkreślił Waszczykowski.

Eurodeputowani PiS wskazali, że iluminacja wyświetlona na fasadzie budynku KE "stanowi profanację polskich barw narodowych, a jej celem jest powielanie fake news na temat Polski jako kraju homofonicznego i tzw. stref wolnych od LGBT, które nie istnieją w polskim porządku prawnym".

Europosłowie pytają KE, kto wyraził zgodę na iluminację fałszywego godła polskiego, dlaczego Komisja kontynuuje fałszywą narrację wobec Polski oraz czy zamierza przeprosić za profanację polskiego godła narodowego i polskich barw narodowych.

Rzecznik KE Balazs Ujvari przekazał PAP, że iluminacja została wykonana z punktu znajdującego się poza bezpośrednim obszarem ochrony budynku KE.

– W takich przypadkach pracownicy ochrony muszą zwrócić się o pomoc do władz belgijskich, ponieważ nie mogą interweniować w belgijskiej domenie publicznej (ulica publiczna). Zawsze, gdy takie projekcje są planowane, konieczne jest uprzednie zezwolenie Komisji. W omawianym przypadku nie żądano uprzedniej zgody – podkreślił Ujvari.

 

 


Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?
Tygodnik

Opinie

Popkultura