Międzynarodowe święto kina o historii najnowszej

XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW w tym roku znów poszerza swą ofertę filmową. Ponad 100 tytułów zgłosili twórcy do konkursów i pokazów specjlanych. Obrazy z całego świata od Japonii, przez Iran do Węgier, Rosji i Włoch – będzie można zobaczyć w Gdyni lub online dzięki Festiwalowej Telewizji. Wszystkie wydarzenia są jak zwykle bezpłatne i dostępne dla wszystkich. 
 Międzynarodowe święto kina o historii najnowszej

Otwarcie festiwalu uświetni pokaz polsko-hollywoodzkiej produkcji „Znajdę cię”/„I’ll Find You”, który niedługo wejdzie na ekrany kin. Wsród zaproszonych gości spotkać będzie można twórców tego dzieła: producenta Zbigniewa Raczyńskiego, współscenarzystkę Bozennę Bo Intrator, kostiumograf Bożenę Radke. 


„Pomysł na ten film tkwił we mnie głęboko od lat. W Łodzi przed wojną mieszkał mój ojciec, w kamienicy, w której zawsze rozbrzmiewała muzyka. Jego sąsiadem był Henryk Debich, dyrygent i kompozytor. Opowiadał mi dużo o tamtych czasach i przesiąkłem tymi opowieściami. Razem z Bozenną zdecydowaliśmy, że chcemy zrobić kino ponadczasowe, aby mógł obejrzeć je cały świat, bowiem według mnie kino powinno pokazywać dobre wartości i taki jest ten film – o miłości, o muzyce, o pasjach. Chciałem, żeby był pomostem zbudowanym ponad podziałami i żeby skończyć wreszcie z obrazem Polski jako kraju antysemickiego, pokazać piękną stronę i ludzi, którzy walczyli z okupantem i pomagali swoim bliźnim”

– powiedział Zbigniew Raczyński, producent filmu.  

Po raz pierwszy na festiwalu pojawiła się nowa kategoria konkursowa – międzynarodowy film fabularny. Obradom jury fabularnego będzie przewodniczył Lech Majewski, którego najnowszy film „Dolina bogów” także będzie można obejrzeć podczas gdyńskiego święta.

Arkadiusz Gołębiewski opowiada:


– W tym roku po raz pierwszy oficjalnie nazywamy nasz festiwal międzynarodowym. Pracujemy na to od lat. Zapraszamy do Gdyni świadków historii i twórców z całego świata. W ubiegłym roku zainaugurowaliśmy Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych. Łącznie w konkursach startuje ponad 100 tytułów, m.in. z Iranu, Japonii czy krajów nadbałtyckich. Nie chcemy przy tym zamykać się we własnym środowisku, lecz nieustannie je poszerza


Stąd m.in. w tym roku pokaz filmu o Olegu Sentsovie, nie zabraknie też odniesień do Białorusi i reżimów totalitarnych w Ameryce Południowej.

Festiwal NNW powstał jako inspirowane historią, ale jednak dzieło artystyczne. – Cieszy mnie, że w końcu zaczęliśmy pielęgnować w Polsce nasz soft power, a Festiwal NNW stał się matecznikiem wielu takich inicjatyw, zarówno w kraju, jak i za granicą – np. w tym roku w czeskiej Pradze odbędzie się pierwsza edycja festiwalu wzorowanego właśnie na naszym – podsumowuje dyrektor Gołębiewski. 

Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad 
XII Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej 
Polskiej Pan Andrzej Duda.

Organizatorami festiwalu są STOWARZYSZENIE SCENA KULTURY 
I MIASTO GDYNIA

PARTNEREM GENERALNYM XII Festiwalu NNW jest PKN ORLEN

PARTNEREM STRATEGICZNYM festiwalu jest PKO BANK POLSKI

/k


Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?
Tygodnik

Opinie

Popkultura