Ojciec Rydzyk z zakazem w Kanadzie. Polski ambasador broni Radia Maryja

Mamy fantastyczne Radio Maryja. Programy są fenomenalne, jeśli chodzi o dobór osób, które tam przychodzą – chwalił radio o. Tadeusza Rydzyka ambasador RP w Kanadzie dr Andrzej Kurnicki.
 Ojciec Rydzyk z zakazem w Kanadzie. Polski ambasador broni Radia Maryja
Piotr Drabik/Flickr/CC BY 2.0 - YouTube/Telewizja Republika


Tydzień temu władze Edmonton, jednego z największych miast Kanady, wydały zakaz odprawiania mszy i organizowania spotkań przez o. Tadeusza Rydzyka.

Polski duchowny nie może odprawiać mszy łącznie w pięciu jurysdykcjach kościelnych - Diecezji Calgary, Diecezji św. Pawła, Archidiecezji Grouard-McLennan, Diecezji Mackenzie-Fort Smith i ukraińskiej katolickiej eparchii Edmonton.

Powodem wydania zakazu przez arcybiskupa Edmonton Richarda Smitha miały być nieakceptowalne przez wiele osób przejawy „braku tolerancji, antysemityzmu i ksenofobii”. Sprawcą całego zamieszania ma być były kanadyjski polityk polskiego pochodzenia Thomas Lukaszuk, który od kilku lat tłumaczy Kanadyjczykom, że część wypowiedzi twórcy Radia Maryja jest „mową nienawiści”.

 Ambasador Polski w Kanadzie murem za Radiem Maryja

Ambasador RP w Kanadzie dr Andrzej Kurnicki w rozmowie z Radiem Maryja stanął w obronie o. Tadeusza Rydzyka i całej Rodziny Radia Maryja. Określił również siebie jako wiernego słuchacza radia.

– Mamy fantastyczne Radio Maryja. Programy są fenomenalne, jeśli chodzi o dobór osób, które tam przychodzą. Byłem wielokrotnie na konferencjach w Toruniu przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Jaki był dobór panelistów, no to jest światowa czołówka. Mamy Telewizję Trwam, czyli są nowe formy, które zaowocowały dużym sukcesem. Polonia powinna te dobre przykłady z Polski przetwarzać na grunt kanadyjski – powiedział Kurnicki.

Polski ambasador odniósł się także bezpośrednio do działań Thomasa Lukaszuka. Stwierdził, że próbuje on rozbić środowisko polonijne: – Nie można rozmawiać z kimś i traktować poważnie, kto działa przeciwko środowisku polonijnemu i wprowadza tyle elementów zamieszania. Myślę, że szkoda o tym mówić, bo to są odosobnione przypadki, które niestety niegodnie działają przeciwko wspólnocie chrześcijańskiej i polonijnej.

 


Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?
Tygodnik

Opinie

Popkultura