Komisarz Jourova zapewnia der Spiegel: "Nasza uwaga skupia się Polsce i Węgrzech"

Komisarz Vera Jourova wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za wartości i przejrzystość solenni zapewnia w wywiadzie dla der Spiegel - Jeśli nie przegapiłem czegoś kluczowego w ciągu ostatnich kilku dni, to owszem, tak, Niemcy są nadal państwem prawa. No może są pewne wątpliwości odnośnie "Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował ostatnio prymat Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w orzeczeniu w sprawie zakupu obligacji Europejskiego Banku Centralnego". Czymże to jednak jest wobec tego co się dzieje w Polsce i na Węgrzech!
Vera Jourova Komisarz Jourova zapewnia der Spiegel:
Vera Jourova
Screen YouTube Ministerstwo Cyfryzacji

SPIEGEL: Ideą tego praworządnościowego TÜV jest odebranie krajom takim jak Węgry czy Polska argumentu, że jakoby Bruksela prowadzi kampanię przeciwko nim. Ale czy władcy na Węgrzech lub w Polsce nie należą dokładnie tam, gdzie ich miejsce - do brudnego kąta?

Jourová: Proszę się nie martwić, nasza uwaga skupia się na tych krajach. Nasze sprawozdanie nie zastępuje ani toczących się postępowań przeciwko Polsce i Węgrom w sprawie praworządności, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do zniesienia prawa głosu w Radzie, ani też wielu innych postępowań w związku uchybieniami zobowiązaniom członkowskim toczącymi się przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Jeśli po raz pierwszy porównamy praworządność we wszystkich krajach UE, pomoże nam to w sporze z Węgrami i Polską.

SPIEGEL: Jak to?

Jourová: Viktor Orbán czy polski rząd bronią się zawsze według tego samego schematu: czasami odwołują się do hiszpańskiego prawa, które jest podobne do przepisów, które wydali, a innym razem do rozporządzenia w Niemczech. To się skończy w przyszłości. Teraz jest porównywalność. Praworządność nie dotyczy polityki, prawicy czy lewicy. Chodzi o dobro lub zło.

- odpowiada Jourova

tłum. Marian Panic


Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?
Tygodnik

Opinie

Popkultura