CBA: Zatrzymania na Śląsku i w Krakowie. W tle wielomilionowe straty Skarbu Państwa

"Trzy osoby zatrzymane przez CBA w związku z nadużyciami VAT na łączną kwotę 1 miliona złotych. Sprawa jest rozwojowa i planowane są kolejne zatrzymania" - informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.
 CBA: Zatrzymania na Śląsku i w Krakowie. W tle wielomilionowe straty Skarbu Państwa
/ cba.gov.pl

 

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Katowic zatrzymali trzy osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie Śląska. Jest to kontynuacja czynności w związku ze śledztwem prowadzonym wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Krakowie. Postępowanie dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej wprowadzającej do obrotu poświadczające nieprawdę faktury VAT. Wartość fikcyjnych faktur ujawnionych w toku śledztwa do chwili obecnej wynosi ponad 29 mln zł.

Zatrzymani, po zakończeniu czynności w ich miejscu zamieszkania, zostaną doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty posłużenia się fikcyjnymi fakturami na usługi reklamowe i eventowe na łączną kwotę 1 miliona złotych. Proceder miał miejsce w latach 2018 – 2019.

Jest to już szósta realizacja procesowa w tej sprawie. Dotychczas w toku śledztwa zatrzymano i ogłoszono zarzuty blisko 30 osobom. Postępowanie ma charakter rozwojowy 

- poinformowała Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

 

W innym zamieszczonym dziś komunikacie podano, że rzeszowscy funkcjonariusze CBA dokonali również zatrzymania krakowskiego biznesmena.

 

Wszystko wskazuje na to, że zatrzymany uczestniczył w wystawieniu 53 nierzetelnych faktur VAT, które zostały użyte w składanych przez kolejne podmioty gospodarcze deklaracjach podatkowych, w następstwie czego dochodziło do wyłudzenia zwrotu nienależnego podatku VAT. Mężczyzna podejrzany jest o pomocnictwo w wyłudzeniu ponad 550 tys. zł. Usłyszał już zarzuty w prokuraturze

- czytamy.

 

Ma być to kolejna osoba oskarżona o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, dopuszczającej się przestępstw podatkowych na terenie Małopolski i Podkarpacia. W tej sprawie zatrzymano już 30 osób.

 

W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy ustalono, że fikcyjne faktury VAT wykorzystywano do wystawienia poświadczających nieprawdę dokumentów eksportowych oraz parangów fiskalnych i dokumentów Tax Free przy sprzedaży indywidualnej w procedurze zwrotu VAT dla turystów, które miały potwierdzić rzekomy wywóz towarów poza obszar Unii Europejskiej

- podano.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe