Bolesna porażka Tuska. Nie udało mu się zebrać większości w EPP aby wyrzucić Fidesz

Donald Tusk kilka miesięcy temu wysyłał listy otwarte z żądaniem wykluczenia Fideszu ze struktur EPP - największej frakcji w Parlamencie Europejskim, której teoretycznie przewodzi. - Wielu z was nie zgadzało się do tej pory na usunięcie Fideszu z naszej politycznej rodziny. Przyjdzie niedługo czas, kiedy będziecie musieli na nowo przemyśleć swoje stanowisko - pisał na początku kwietnia Tusk do członków Europejskiej Partii Ludowej. Jak się dziś okazuje, starania Tuska zakończyły się fiaskiem - Fidesz pozostanie członkiem EPP.
 Bolesna porażka Tuska. Nie udało mu się zebrać większości w EPP aby wyrzucić Fidesz
Flickr/Nikolay Doychinov (EU2018BG)/CC BY 2.0

W poniedziałek 28 września Tusk opublikował na oficjalnej stronie EPP swoje uwagi otwierające Zgromadzenie polityczne frakcji. Znalazł się tam bardzo ciekawy fragment dot. Fideszu, z której jasno wynika, że mimo starań Tuska partia Wiktora Orbana pozostanie członkiem EPP.

 

Chciałbym dziś podzielić się z Państwem jedną refleksją, którą miałem okazję poznać po konsultacjach w sprawie Fideszu w ostatnich tygodniach. I będę z wami bardzo otwarty. Podziały co do przyszłości Fideszu są głębsze, niż się wydaje, gdy słuchamy publicznych deklaracji naszych liderów. W EPP są partie, które nie mają problemu z tym, co Fidesz robi na Węgrzech i co proponuje jako kierunek zmian dla całej EPP. Jest to nadal wyraźna mniejszość, ale nie oszukujmy się, że wszyscy odrzucają sposób myślenia Victora Orbana

 

- skarży się Tusk. Były polski premier wskazuje, że są "bardzo znaczące" partie, które nie chcą wykluczyć Fideszu ze względów taktycznych, podyktowanych wewnętrzną dynamiką w ich krajach, wynikającą z ich interesów lub obaw, że EPL się rozdzieli, na przykład w Parlamencie. 

 

Prawda jest taka, że nie ma dzisiaj większości za wykluczeniem Fideszu ani za jego reintegracją. Wykorzystajmy więc jak najwięcej czasu, jaki daje nam pandemia, na ponowne rozważenie naszej strategii. Jedno powinno być jasne: istotą problemu jest nie tylko Fidesz, ale pewien trend, moim zdaniem bardzo niepokojący, który jest obecny także w EPP, w całej Europie i poza nią

 

- konkluduje Tusk. 

 

 

 


Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?
Tygodnik

Opinie

Popkultura