Płock świętuje 40. urodziny Solidarności

W Płocku odbyły się uroczystości 40-lecia powstania Solidarności. 
 Płock świętuje 40. urodziny Solidarności
foto. Marcin Żegliński

Andrzej Burnat, przewodniczący ZR Płockiego NSZZ "Solidarności", zdradził szczegóły obchodów podczas konferencji prasowej. 

Dzisiaj wzięliśmy udział w otwarciu wystawy w Muzeum Mazowieckim. Odbył się również panel dyskusyjny naukowo-historyczny, podczas którego wspominaliśmy dzieje od czasu powstania Solidarności. Dzisiaj i jutro odbywa się zamknięte posiedzenie prezydium Komisji Krajowej, a jutro odbędzie się uroczysta gala w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego

- zaznaczył Andrzej Burnat.

O tym, jak ważne jest to, że Solidarność powstawała w całym kraju opowiedział przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. 

Cieszę się, że mogę być w Płocku z okazji uroczystości 40-lecia powstania NSZZ "Solidarność". Cieszę się, że uroczystości doszły do skutku, w pierwszej wersji uroczystości w Płocku miały odbyć się w czerwcu, miało być posiedzenie Komisji Krajowej, jednak pandemia zweryfikowała nasze plany. Dziś spotkaliśmy się z osobami, które były 40. lat temu na pierwszej linii walki o wolność, w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym "Solidarność". Również tu, w Płocku, rodziła się Solidarność. Jesteśmy już po głównych uroczystościach w Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu, Dąbrowie Górniczej, ale dla mnie, dla szefa Solidarności, każda uroczystość ma tę samą wartość, wszędzie rodziła się Solidarność i każdy członek Związku z tych 10 milionów, którzy się wtedy zapisali do Związku, mieli wielki wkład w to, że dzisiaj żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju. 

 

Piotr Duda i Andrzej Burnat  Foto. Marcin Żegliński 

Foto: PAP/Szymon Łabiński

 

 

 

Foto. Tadeusz Majchrowicz 


Wystawa z okazji 40-lecia powstania NSZZ "Solidarność" jest do obejrzenia w Muzeum Mazowieckiego w Płocku (ul. Tumska 8).

Przewodniczący Zarządu Regionu Płockiego NSZZ "Solidarność" Andrzej Burnat podkreślił, że ekspozycja powstała dzięki zaangażowaniu lokalnych działaczy Związku. Dziękując za przygotowanie rocznicowej ekspozycji, podkreślił: "To nasza wystawa. Każde na niej zdjęcie to jakieś wspomnienie". Przed otwarciem wystawy minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich zmarłych członków Solidarności od chwili jej powstania. Sponsorem głównym wystawy jest PKN ORLEN S.A.

 

Panel naukowo-dyskusyjny prowadził pan Jacek Pawłowicz - działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, który powiedział, że w brutalnej rzeczywistości PRL "rodził się najpiękniejszy kwiat, jaki zakwitł w Europie okupowanej przez Rosję sowiecką, rodziła się Solidarność, absolutny fenomen w skali świata”.

"Nie było czegoś takiego w żadnym z państw bloku wschodniego" – powiedział o narodzinach Solidarności Pawłowicz, w okresie PRL działacz opozycji w Płocku. Powstanie i działalność Solidarności porównał do fenomenu Polskiego Państwa Podziemnego z okresu II wojny światowej i Armii Krajowej.

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zwrócił uwagę, że 40 lat temu, gdy powstała Solidarność, związek ten zrzeszał 10 mln Polaków o różnych poglądach politycznych od narodowych demokratów do socjalistów. Jak mówił, oni wszyscy chcieli zmieniać Polskę. Wspomniał także o okresie stanu wojennego i działalności podziemnej Solidarności, a następnie o odradzaniu się Związku.

"To Państwo, ludzie Solidarności, wywalczyliście Polską niepodległość. To Polacy wywalczyli sobie niepodległość" – powiedział Pawłowicz, zwracając się do zebranych na jubileuszowych obchodach 40-lecia płockich struktur Związku. I dodał: "Nie ma nic bardziej polskiego niż Solidarność. To jest nasza dusza, nasz charakter, to jest nasza historia".

/k

 


Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?
Tygodnik

Opinie

Popkultura