REKLAMA

Będą głodzić? Die Welt: "Każdy obywatel niemiecki powinien być zainteresowany praworządnością w Europie Wsch."

Katarina Barley [SPD], niemiecka wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego wezwała do wywarcia większej presji na Węgry i Polskę, aby utrzymały rządy prawa - Sytuacja w obu państwach członkowskich jest szczególnie poważna - uznała Barley w wypowiedzi dla rozgłośni DeutschalndFunk. 1 lipca 2020 rozpoczęła się niemiecka prezydencja Rady Unii Europejskiej - Państwa, takie jak Polska i Węgry, trzeba finansowo zagłodzić. Dotacje unijne stanowią bowiem skuteczną dźwignię - miała mówić Barley. Winę na siebie wzięła niemiecka rozgłośnia, ale w wyniku odsłuchu okazało się, że skandaliczne słowa rzeczywiście padły. Z wypowiedzią Barley współgra komentarz Klausa Geigera na Welt.de w artykule "Egzekwować praworządność - w przeciwnym razie fundusze unijne wsiąkają"
 Będą głodzić? Die Welt:
/ morguefile.com

- Każdy obywatel niemiecki powinien być zainteresowany zapewnieniem przestrzegania praworządności w Europie Wschodniej - gdyż bez niezależnej kontroli miliardy unijne trafiają do ciemnych kanałów.

(...)

Jednak transfer funduszy może być kontrolowany w docelowych krajach tylko przez nieprzekupnych posłów, bezstronne sądy i niezależnych dziennikarzy. Rządy w Warszawie, Budapeszcie czy Sofii są w trakcie niszczenia właśnie tych organów kontrolnych. Funkcjonujące państwo konstytucyjne nie jest abstrakcją, lecz gwarancją sprawiedliwego podziału środków.

- poucza Klaus Geiger, obywatel i publicysta w kraju, w którym wybór sędziów, w tym wybór do sędziowskich gremiów i trybunałów jest o wiele bardziej upolityczniony niż w Polsce, a w mediach trudno mówić o pluralizmie. 

z niemieckiego tłumaczył Marian Panic

Z całością artykułu można się zapoznać TUTAJ


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura