REKLAMA

CBA podjęła czynności ws. prywatyzacji CIECH-u. Wiceministrowi z rządu Tuska grozi do 10 lat

"Funkcjonariusze wrocławskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą wspólnie ze Śląskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach postępowanie dotyczące nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciech S.A., w tym niedopełnienia ciążących obowiązków i nadużycia udzielonych uprawnień przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej" - czytamy w komunikacie Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
 CBA podjęła czynności ws. prywatyzacji CIECH-u. Wiceministrowi  z rządu Tuska grozi do 10 lat
/ cba.gov.pl

 

 

Chodzi o zbycie przez Skarb Państwa w odpowiedzi na publiczne wezwanie KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments 37,9 proc. akcji Ciech S.A. za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł, czym wyrządzono państwu szkodę majątkową w wielkich rozmiarach.

W związku ze zgromadzonym obszernym materiałem dowodowym zmianie uległa kwalifikacja prawna zarzutów przedstawionych byłemu wiceministrowi skarbu z lat 2012-2014 nadzorującemu tą prywatyzację, ówczesnemu radcy ministra, dyrektorowi i głównemu specjaliście z ministerstwa skarbu. Wszyscy zostali zatrzymani przez CBA w lutym 2018 roku. Wówczas usłyszeli m.in. zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Teraz prokuratura rozszerzyła kwalifikację czynu o nadużycie udzielonych uprawnień, a tym samym wyrządzenie niespełna 52 mln zł szkody majątkowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo nadal jest w toku. Planowane są kolejne czynności w tej sprawie

- podaje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

/k

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura