Papież: Potrzebujemy chrześcijan, którzy powiedzą rządzącym "tego nie można robić, to jest zabójstwo"

Papież Franciszek powiedział w środę, że w obliczu osób rządzących potrzebni są żarliwi chrześcijanie, którzy będą mieli odwagę sprzeciwić się, gdy jest to konieczne. Podczas audiencji generalnej mówił Polakom, że w dobie pandemii Covid-19 należy odmawiać różaniec.
EPA/ETTORE FERRARI Papież: Potrzebujemy chrześcijan, którzy powiedzą rządzącym
EPA/ETTORE FERRARI / PAP/EPA

 

W katechezie wygłoszonej podczas spotkania w Auli Pawła VI papież wskazał wzór proroka Eliasza, który - jak zaznaczył - umiał sprzeciwić się okrutnym władcom w swoich czasach.

Następnie Franciszek stwierdził: "Jak bardzo potrzebujemy wierzących, żarliwych chrześcijan, którzy zareagują z odwagą w obliczu osób sprawujących władzę mówiąc: "tego nie można robić, to jest zabójstwo".

"Potrzebujemy ducha Eliasza" - zaznaczył.

Franciszek podkreślił również, że "modlitwa to nie zamykanie się z Bogiem, by poprawić swoją duszę". "To jest fałszywa modlitwa" - ostrzegł. Wyjaśnił, że sprawdzianem modlitwy jest miłość do bliźniego.

"W duszy tego, kto się modli, poczucie własnej słabości jest cenniejsze od momentów egzaltacji, kiedy wydaje się, że życie to pasmo zwycięstw i sukcesów" - powiedział.

Jak dodał, "wierzący, którzy dopuszczają się niesprawiedliwości, to ci, którzy nie modlili się do Boga".

Zwracając się do Polaków papież przypomniał, że w środę obchodzona jest uroczystość Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

"Matka Boża w swych objawieniach często wzywała ludzi do odmawiania różańca, zwłaszcza w obliczu zagrożeń dla świata. Także dzisiaj, w tym czasie pandemii, koniecznie musimy trzymać w naszych dłoniach różaniec, modląc się za siebie, za swoich bliskich i za wszystkich ludzi. Zawierzam was Królowej Różańca Świętego i z serca wszystkim błogosławię" - dodał.

Po raz pierwszy od wybuchu pandemii w marcu audiencja generalna odbyła się w Auli Pawła VI, a nie, jak od sierpnia, na dziedzińcu świętego Damazego. Powodem były opady deszczu.

Uczestnicy audiencji siedzieli w większym oddaleniu od siebie niż zwykle.

 

Sylwia Wysocka 

sw/ ap/ k


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Piotr Gliński, Dominika Zamara, Krzysztof Hajda, Krzysztof Laszczak, oraz Krzysztof Sitko wśród wyróżnionych prestiżową nagrodą Wiadomość
Piotr Gliński, Dominika Zamara, Krzysztof Hajda, Krzysztof Laszczak, oraz Krzysztof Sitko wśród wyróżnionych prestiżową nagrodą

Właśnie ogłoszono listę laureatów prestiżowej międzynarodowej nagrody Fontann Rzymu (Fontane di Roma), przyznawanej przez Accademia Internazionale la Sponda mającą siedzibę przy rzymskiej Via Vespasiano. To już 39 edycja tego wyróżnienia, które z roku na rok obejmuje coraz więcej krajów, państw i środowisk. W tym roku wśród nagrodzonych znalazło się aż kilku Polaków, na czele z wicepremierem rządu RP, prof. Piotrem Glińskim, a nagrodę specjalną Fontane di Roma odbierze Dominika Zamara za całokształt pracy artystycznej. Obok nich wyróżnienia Fontannami Rzymu otrzymali trzej Krzysztofowie: Krzysztof Hajda, Krzysztof Laszczak oraz redaktor naczelny portalu Pressmania.pl Krzysztof Sitko. Nagroda zostanie wręczona także Premierowi Włoch Mario Draghi i Sekretarzowi Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Analityk wojskowości: Coś niedobrego dzieje się z rosyjskimi czołgami Wiadomość
Analityk wojskowości: Coś niedobrego dzieje się z rosyjskimi czołgami

Marek Meissner jest publicystą, dziennikarzem i analitykiem wojskowości.

Wiadomość
Imran Ahmad Khan, b. poseł brytyjskiej Partii Konserwatywnej, muzułmanin i gej, skazany za brutalną napaść seksualną na piętnastolatka

Były poseł rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej Imran Ahmad Khan został w poniedziałek skazany na 18 miesięcy więzienia za napaść seksualną na 15-letniego chłopca, której się dopuścił na długo zanim został członkiem parlamentu.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe