REKLAMA

Byli Więźniowie zaniepokojeni inwestycjami budowlanymi Muzeum Auschwitz

Stanowisko Komitetu 14 Czerwca ws. inwestycji budowlanych Muzeum Auschwitz publikujemy w całości
Brama Auschwitz Byli Więźniowie zaniepokojeni inwestycjami budowlanymi Muzeum Auschwitz
Brama Auschwitz / Wikipedia CC BY-SA 3,0 bibi595

Warszawa, 02.10.2020 rok   

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
ul. Więźniów Oświęcimia 20
32-603 Oświęcim

Ref. 30/14czerwiec/2020

Dot. Najnowsze inwestycje budowlane na terenie byłego obozu

Szanowni Państwo !

Ofiary obozów koncentracyjnych, byli więźniowie KL Auschwitz, ich Rodziny i wszyscy kultywujący Pamięć o martyrologii Narodu Polskiego i innych Narodów w czasie okupacji niemieckiej są bardzo zaniepokojeni najnowszą inwestycją budowlaną na terenie byłego obozu, która niezwykle mocno ingeruje w jego strukturę i narusza autentyzm tego największego cmentarza świata.

Wolą założycieli Muzeum, byłych więźniów było, aby zachowana została autentyczność tego miejsca. Przez ponad 70 lat było to szanowane poza drobnymi choć czasem istotnymi przesunięciami wystaw i narracji czy niezbyt zgodnego z historią tego miejsca zmianą akcentów na trasach zwiedzania. Na te zmiany w ostatnich latach krytycznie reagowali historycy, byli więźniowie i ich rodziny. Niezmiennie Państwa odpowiedź nie uwzględniała tych postulatów i je ignorowała.

Obecna inwestycja z tego co wiadomo publicznie realizowana jest z ogromnym rozmachem i nakładem środków. Z tych informacji i już realizowanych prac budowlanych wynika, że prace te zdecydowanie ingerują w delikatną strukturę terenów obozowych naznaczonych ogromnym cierpieniem milionów ludzi i w strefę ochronną Muzeum. Efekt końcowy zaś zmieni całkowicie autentyczność tego miejsca, które przemawia jak do tej pory na zwiedzających z ogromną siłą. 

Rozumiemy, że wymogi bezpieczeństwa zwiedzających muszą powodować pewne zmiany, ale nie mogą zmieniać natury i prawdziwości tego miejsca.

Dla Polaków, Żydów i przedstawicieli ponad 20 narodów, dla których tereny obozu są jednym wielkim cmentarzem głębokie prace ziemne, przerzucanie i wywożenie setek ton ziemi zmieszanej z prochami tam pomordowanych jest nie do zaakceptowania. Narusza to głęboko i w sposób barbarzyński naszą wrażliwość na traktowanie tej Ziemi Pamięci.

Obszar inwestycji na terenie dawnego PKS-u obejmuje m. in. nieistniejące już żwirowisko, w dole którego odbyła się pierwsza z wielu egzekucja czterdziestu Polaków w KL Auschwitz w dniu 22 listopada 1940 r. Jak będzie upamiętnione miejsce tej egzekucji z uwzględnieniem wrażliwości polskich rodzin pomordowanych tam ofiar ?

Jak zapewne Państwo wiecie miejsce Waszej pracy przedstawia dla wielu narodów niezwykłą wartość i jest relikwią, a dla całego świata przestrogą. Czy te wartości nie wymagają szczególnej ochrony ?

Dotarł do Państwa wiadomości dramatyczny list otwarty skierowany do P. Prezydenta RP przez  najstarszego żyjącego więźnia P. Bogumiła Sojeckiego obozowy numer KL Auschwitz 15683 z głęboką troską i smutkiem opisującym reakcję na "modernizację" terenów obozowych.

Apelujemy do Państwa o wstrzymanie prac do czasu uzyskania społecznej opinii nt. Projektowanych prac i końcowego efektu.

Z poważaniem,

Barbara Wojnarowska Gautier, b. więzień KL Auschwitz Birkenau
Przewodnicząca Komitetu 14 czerwca


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura