REKLAMA

Prezydent Duda odsłoni na Ukrainie pomnik Anny Walentynowicz. Monument stanie przed polską ambasadą w Kijowie

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda udają się w niedzielę na Ukrainę. Prezydent spotka się z najwyższymi władzami Ukrainy oraz odwiedzi Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni. Odsłoni także pomnik bohaterki "Solidarności" Anny Walentynowicz.
Screen Prezydent Duda odsłoni na Ukrainie pomnik Anny Walentynowicz. Monument stanie przed polską ambasadą w Kijowie
Screen / Youtube

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski przekazał PAP, że wizyta pary prezydenckiej na Ukrainie rozpocznie się w niedzielę wieczorem od udziału w uroczystościach z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem. Jak przekazała Ambasada RP w Kijowie, zaplanowano też złożenie symbolicznego koszyka z kłosami pszenicy przed pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933 i zapalenie świec przed krzyżem bohaterów Niebiańskiej Sotni (ludzi, którzy zginęli podczas rewolucji godności z przełomu 2013 i 2014 r. na Ukrainie).

Prezydencki minister zaznaczył, że Andrzej Duda miał uczcić ofiary zbrodni katyńskiej i odwiedzić Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni w kwietniu br., jednak ze względu na restrykcje, które wtedy obwiązywały w związku z pandemią koronawirusa, nie doszło do tej wizyty. "Prezydent chce tę powinność zrealizować teraz. Rozpoczynamy więc wizytę na Ukrainie od odwiedzenia cmentarza w Bykowni pod Kijowem, gdzie leżą ofiary zbrodni katyńskiej, ale także polskie i ukraińskie ofiary zbrodni NKWD" - powiedział Szczerski.

Na poniedziałek zaplanowano z kolei część polityczną wizyty. Andrzej Duda spotka się tego dnia z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytro Razumkowem. Szczerski poinformował, że rozmowy polityczne będą poświęcone współpracy dwustronnej, aspiracjom euroatlantyckim Ukrainy, a także kwestiom regionu, w tym sytuacji na Białorusi. "Ukraina i Białoruś dziś są elementami niestabilnymi na mapie bezpieczeństwa europejskiego i ważne, by na te tematy rozmawiać" - powiedział Szczerski.

Prezydencki minister zaznaczył, że tematem rozmów będą też kwestie historyczne. Prezydentowi będzie towarzyszyć prezes IPN Jarosław Szarek i - jak dodał Szczerski - będzie to okazja do spotkania szefów Instytutów Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy Jarosław Szarka i Antona Drobowycza. "To będzie pierwsze takie spotkanie w czasie kadencji prezydenta Zełenskiego" - powiedział prezydencki minister.

Trzeci dzień wizyty - wtorek - będzie poświęcony kwestiom gospodarczym. "Ta część wizyty będzie realizowana Kijowie oraz w Odessie" - poinformował Szczerski. W obecności prezydenta zostaną podpisane dwa porozumienia gospodarcze.

"Po pierwsze umowa PGNiG, która otwiera drogę polskiej spółce do udziału w prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie. Podpisanie tej umowy to będzie bardzo ważne otwarcie takiej właśnie możliwości w porozumieniu między PGNiG a aktywami państwowymi Ukrainy. Następnie PGNiG będzie sprawdzało opłacalność formy tego uczestnictwa własnościowego" - powiedział Szczerski.

Druga umowa będzie dotyczyła współpracy pomiędzy portem w Odessie i portem w Gdańsku. Szczerski poinformował, że prezydentowi będzie towarzyszył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

"Chodzi zarówno o tranzyt drogowy, ale także o koleje i porty; chcemy to wszystko razem spiąć. To jest też element strategii prezydenta Dudy budowania spójności infrastrukturalnej na osi Północ-Południe w naszej części Europy" - powiedział Szczerski. Budowaniu tej spójności - zaznaczył - służy Inicjatywa Trójmorza.

"Ukraina jako kraj będący poza UE nie może w pełni uczestniczyć w Inicjatywie Trójmorza, bo ona jest ograniczona do krajów członkowskich. Dlatego poprzez dwustronne umowy dokładamy ten element ukraiński do szerszej koncepcji współpracy w naszym regionie" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Szczerski poinformował ponadto, że podczas wizyty w Kijowie prezydent odsłoni pomnik Anny Walentynowicz, który stanie przed polską ambasadą. Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 roku w miejscowości Równe na Ukrainie; zginęła w 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. Prezydenci Duda i Zełenski złożą też wieńce pod tablicą w Odessie upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 10. rocznicę jego śmierci w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ mok/


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura