Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Czy rząd chce konfliktu z Solidarnością?

– Różnice są twórcze, tworzą napięcie, a na rozwiązaniu napięcia polega postęp ludzkości. Rozwiązywaniu napięć służy dialog – to jeden z ważnych wątków najnowszej encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti”. Na ile owocny okaże się dialog społeczny w Polsce w ramach kompetencji władzy wykonawczej, zwłaszcza wobec wyzwań szczególnie trudnych, stojących przed tą władzą... Zwłaszcza gdy NSZZ „Solidarność” wzywa tę władzę/rząd do dialogu, do rozmów w sprawie wielkiego znaczenia: transformacji energetycznej – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Teresa Wójcik. To właśnie przyszłej współpracy Solidarności i i zrekonstruowanego rządu dotyczy najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”  
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w tekście Teresy Wójcik? 

Współpraca – na którą położył nacisk szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda – jest konieczna dlatego, że zasadniczo konstytucja w art. 20 o społecznej gospodarce rynkowej przesądza: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”. Ten artykuł jest wsparty przez art. 24: „Praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy”.  

Solidarność, dialog i współpraca partnerów społecznych jest więc jednym z fundamentów konstytucyjnych ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej. W 2015 r. ten fundament zyskał odrębny organ przy Prezydencie RP: Radę Dialogu Społecznego (RDS). Przeniesienie tego organu z zakresu kompetencji Prezydenta na rząd znacznie osłabia rolę RDS, poniekąd stała się ona instrumentem władzy wykonawczej. Premier uzasadnił to uwarunkowaniami ochrony gospodarki przed skutkami pandemii koronawirusa. Jednak ostatecznie cała problematyka pracy została powierzona wicepremierowi, który jako neoliberał raczej nie jest przekonany do społecznej gospodarki rynkowej.  

„Chwiejny kompromis” pisze o rekonstrukcji Jakub Pacan  

No i jest rząd po rekonstrukcji. Koalicjanci PiS i sam Jarosław Kaczyński grali w tej grze wysoko. Były groźby zerwania koalicji ze strony Solidarnej Polski i widmo „rządu mniejszościowego, przyspieszonych wyborów, każdego możliwego wariantu” – jak przekonywał rzecznik rządu Piotr Müller. Były momenty, gdy szef klubu PiS Ryszard Terlecki twierdził nawet, że „koalicja praktycznie już nie istnieje”. Koniec końców panowie się pogodzili, umowy koalicyjne odnowili i rząd przemeblowali. Kto dłużej obserwuje styl funkcjonowania naszych partii, wiedział, że ten pełen dramatyzmu rytualny teatr polityczny musiał się odbyć, by kolejny raz ambicje mniejszych musiały zostać przykrojone przez partię główną. 

 

Jak wygląda „Praca zdalna za granicą” przedstawia Teresa Wójcik  

W Niemczech mają niebawem zostać uchwalone przepisy, dzięki którym będą lepiej określone prawa i obowiązki pracowników wykonujących zawodową pracę zdalnie. Ta forma pracy stała się w RFN popularna w okresie pandemii koronawirusa. Pracę zdalną (ang. remote work), głównie w domu, wykonuje obecnie około ośmiu milionów zatrudnionych w Niemczech. Według wstępnych szacunków w czasie pandemii odsetek pracujących zdalnie wzrósł z 12 do 25 proc.  

 
 O wzroście napięć między Komisją Europejską a Wielką Brytanią pisze Aleksander Żywczyk  

Czy wojna z rządem Elżbiety II będzie początkiem końca Komisji Europejskiej w obecnym kształcie? Rozpoczęta przez KE procedura naruszeniowa wobec występującej z UE Wielkiej Brytanii wywołała słuszny gniew Brytyjczyków. Komisja wykonała ów ruch w trakcie trwania burzliwych negocjacji w sprawie brexitu, co dla brytyjskiej dyplomacji jest co najmniej naruszeniem dobrych obyczajów. Komisja, która notorycznie krytykuje Polskę oraz kraje przyjęte do Unii Europejskiej w drugim i trzecim etapie rozszerzenia – w tym również Węgry, Bułgarię i Rumunię – może mieć poważne problemy. 

O sytuacji w edukacji z Ryszardem Proksą, przewodniczącym Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Koziestański  

Planowany budżet na 2021 rok oceniamy negatywnie, ponieważ nie zakłada on żadnej rewaloryzacji płac dla nauczycieli. Przypominam, że pomimo podpisania 7 kwietnia 2019 roku porozumienia między Solidarnością a rządem, nadal nie jest zrealizowany bardzo ważny dla nas postulat opracowania i wdrożenia nowego systemu wynagradzania nauczycieli związanego ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Podniesienie od września minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli o 6 procent nie rozwiązuje problemu niskich płac w oświacie. 

 

W numerze również m.in.:  

  • Jakub Pacan - "Przypadki Katariny" o skandalicznych słowach Katariny Barley  
  • Aleksander Żywczyk - "Problemy będą jak w banku" o spadku zysków sektora bankowego  
  • Prof. Marek Jan Chodakiewcz - "Post-1944 w Europie Środkowej i Wschodniej  
  • "Mam pozytywne nastawienie do świata" Bartosz Boruciak rozmawia z Sosnowskim  
  • "Fragmenty" Sebastian Pytel recenzuje film "Może pora z tym skończyć"  
  • "Obrazki z dzieciństwa" Piotr Łopuszański o książce "Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów"  
  • "Kolczak zbrojny - jadowity zabójca" Przemysław Miller o najbardziej jadowitych pająkach występujących w Polsce 
  • Igor Banaszczyk - "Kastrowanie Wiedźmina, czyli Geralt był kobietą!" o wpływie lewicowej ideologii na kulturę  

  • Marcin Koziestański "Strajk w ZGOK Olsztyn"  
  • "Głos pracowników jest ważny" Anna Zielińska rozmawia z ekspertami na temat projektu "Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”, 
  • W dziale sport Łukasz Bobruk przedstawia piłkarza Armenii Warazdata Harojana, który miał zrezygnować z transferu by ruszyć na wojnę z Azerbejdżanem a Anna Zielińska prezentuje sylwetkę Igi Świątek 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje aktor nagrodzony Oscarem z ostatniej chwili
Nie żyje aktor nagrodzony Oscarem

Nie żyje laureat Oscara za najlepszą drugoplanową rolę męską Louis Gossett Jr. Zmarł w Santa Monica w wieku 87 lat.

Biedroń uderza w Hołownię i Trzecią Drogę z ostatniej chwili
Biedroń uderza w Hołownię i Trzecią Drogę

Jako Lewica mamy wątpliwości co do marszałka Sejmu, jeśli chodzi o blokowanie od miesięcy projektów ustaw dotyczących aborcji. Mam nadzieję, że w tych wyborach Trzecia Droga dostanie za to co najmniej żółtą kartkę - powiedział w piątek w Studiu PAP współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Nagły zwrot w sprawie Zbigniewa Ziobry. Nieoficjalne informacje z ostatniej chwili
Nagły zwrot w sprawie Zbigniewa Ziobry. Nieoficjalne informacje

Koalicja rządząca odroczyła przesłuchanie byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przez komisję śledczą ds. Pegasusa – informuje Wirtualna Polska.

Tomasz Siemoniak zapowiada działania ws. likwidacji CBA. Mamy komentarz Piotra Kalety z ostatniej chwili
Tomasz Siemoniak zapowiada działania ws. likwidacji CBA. Mamy komentarz Piotra Kalety

- To aż strach pomyśleć, jak wiele rzeczy będzie trzeba odtworzyć, kiedy już ta banda nieudaczników odda władzę. CBA będzie musiało być odtworzone dokładnie w takiej formule jak teraz, bo będzie miało bardzo dużo pracy  - stwierdził poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Kaleta w rozmowie z Tysol.pl.

Jest projekt ustawy ws. nowego podatku. Ma dotyczyć jednej grupy z ostatniej chwili
Jest projekt ustawy ws. nowego podatku. Ma dotyczyć jednej grupy

Lewica złożyła w piątek projekt ustawy, która ma zniechęcić tzw. flipperów do spekulacji nieruchomościami. Zakłada on m.in. podniesienie stawki podatku od sprzedaży mieszkań w krótkim czasie od ich zakupu. – To rozwiązania, które nie mają żadnych kosztów dla państwa – podkreśliła poseł Dorota Olko.

Weto prezydenta Dudy ws. tabletki dzień po. Prezydent wsłuchał się w głosy rodziców z ostatniej chwili
Weto prezydenta Dudy ws. tabletki "dzień po". "Prezydent wsłuchał się w głosy rodziców"

Gdyby przepisy dot. tabletki "dzień po" wróciły do Sejmu w odniesieniu do kobiet powyżej 18. roku życia, to decyzja prezydenta będzie inna - powiedziała prezydencka minister Małgorzata Paprocka, komentując prezydenckie weto nowelizacji Prawa farmaceutycznego.

Problem w Pałacu Buckingham. Dramatyczne doniesienia w sprawie księcia Williama z ostatniej chwili
Problem w Pałacu Buckingham. Dramatyczne doniesienia w sprawie księcia Williama

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu, księcia Williama, poinformowała w piątek, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej, była związana z wykrytym u niej rakiem. Tabloid „In Touch” przekazał niepokojące informacje w sprawie księcia Williama.

Wypadek w Szczecinie: Czworo dzieci trafiło do szpitala z ostatniej chwili
Wypadek w Szczecinie: Czworo dzieci trafiło do szpitala

Czworo dzieci trafiło do szpitala po tym, jak grupę przedszkolaków podczas spaceru w Puszczy Bukowej przygniótł ok. pięciometrowy konar leżący na wzniesieniu. Jeden z chłopców i przedszkolanka nie wymagali hospitalizacji.

Tabletka dzień po. Jest weto prezydenta Dudy z ostatniej chwili
Tabletka "dzień po". Jest weto prezydenta Dudy

Prezydent RP Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy (tzw. weto) - poinformowano na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.

Nie żyje znany polski dziennikarz. Miał 54 lata z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski dziennikarz. Miał 54 lata

Nie żyje Marek Cender, który przez ponad 30 lat związany był z Polskim Radiem Kielce. Zajmował się sportem, a dokładnie piłką ręczną. Miał 54 lata.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Czy rząd chce konfliktu z Solidarnością?

– Różnice są twórcze, tworzą napięcie, a na rozwiązaniu napięcia polega postęp ludzkości. Rozwiązywaniu napięć służy dialog – to jeden z ważnych wątków najnowszej encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti”. Na ile owocny okaże się dialog społeczny w Polsce w ramach kompetencji władzy wykonawczej, zwłaszcza wobec wyzwań szczególnie trudnych, stojących przed tą władzą... Zwłaszcza gdy NSZZ „Solidarność” wzywa tę władzę/rząd do dialogu, do rozmów w sprawie wielkiego znaczenia: transformacji energetycznej – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Teresa Wójcik. To właśnie przyszłej współpracy Solidarności i i zrekonstruowanego rządu dotyczy najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”  
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w tekście Teresy Wójcik? 

Współpraca – na którą położył nacisk szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda – jest konieczna dlatego, że zasadniczo konstytucja w art. 20 o społecznej gospodarce rynkowej przesądza: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”. Ten artykuł jest wsparty przez art. 24: „Praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy”.  

Solidarność, dialog i współpraca partnerów społecznych jest więc jednym z fundamentów konstytucyjnych ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej. W 2015 r. ten fundament zyskał odrębny organ przy Prezydencie RP: Radę Dialogu Społecznego (RDS). Przeniesienie tego organu z zakresu kompetencji Prezydenta na rząd znacznie osłabia rolę RDS, poniekąd stała się ona instrumentem władzy wykonawczej. Premier uzasadnił to uwarunkowaniami ochrony gospodarki przed skutkami pandemii koronawirusa. Jednak ostatecznie cała problematyka pracy została powierzona wicepremierowi, który jako neoliberał raczej nie jest przekonany do społecznej gospodarki rynkowej.  

„Chwiejny kompromis” pisze o rekonstrukcji Jakub Pacan  

No i jest rząd po rekonstrukcji. Koalicjanci PiS i sam Jarosław Kaczyński grali w tej grze wysoko. Były groźby zerwania koalicji ze strony Solidarnej Polski i widmo „rządu mniejszościowego, przyspieszonych wyborów, każdego możliwego wariantu” – jak przekonywał rzecznik rządu Piotr Müller. Były momenty, gdy szef klubu PiS Ryszard Terlecki twierdził nawet, że „koalicja praktycznie już nie istnieje”. Koniec końców panowie się pogodzili, umowy koalicyjne odnowili i rząd przemeblowali. Kto dłużej obserwuje styl funkcjonowania naszych partii, wiedział, że ten pełen dramatyzmu rytualny teatr polityczny musiał się odbyć, by kolejny raz ambicje mniejszych musiały zostać przykrojone przez partię główną. 

 

Jak wygląda „Praca zdalna za granicą” przedstawia Teresa Wójcik  

W Niemczech mają niebawem zostać uchwalone przepisy, dzięki którym będą lepiej określone prawa i obowiązki pracowników wykonujących zawodową pracę zdalnie. Ta forma pracy stała się w RFN popularna w okresie pandemii koronawirusa. Pracę zdalną (ang. remote work), głównie w domu, wykonuje obecnie około ośmiu milionów zatrudnionych w Niemczech. Według wstępnych szacunków w czasie pandemii odsetek pracujących zdalnie wzrósł z 12 do 25 proc.  

 
 O wzroście napięć między Komisją Europejską a Wielką Brytanią pisze Aleksander Żywczyk  

Czy wojna z rządem Elżbiety II będzie początkiem końca Komisji Europejskiej w obecnym kształcie? Rozpoczęta przez KE procedura naruszeniowa wobec występującej z UE Wielkiej Brytanii wywołała słuszny gniew Brytyjczyków. Komisja wykonała ów ruch w trakcie trwania burzliwych negocjacji w sprawie brexitu, co dla brytyjskiej dyplomacji jest co najmniej naruszeniem dobrych obyczajów. Komisja, która notorycznie krytykuje Polskę oraz kraje przyjęte do Unii Europejskiej w drugim i trzecim etapie rozszerzenia – w tym również Węgry, Bułgarię i Rumunię – może mieć poważne problemy. 

O sytuacji w edukacji z Ryszardem Proksą, przewodniczącym Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Koziestański  

Planowany budżet na 2021 rok oceniamy negatywnie, ponieważ nie zakłada on żadnej rewaloryzacji płac dla nauczycieli. Przypominam, że pomimo podpisania 7 kwietnia 2019 roku porozumienia między Solidarnością a rządem, nadal nie jest zrealizowany bardzo ważny dla nas postulat opracowania i wdrożenia nowego systemu wynagradzania nauczycieli związanego ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Podniesienie od września minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli o 6 procent nie rozwiązuje problemu niskich płac w oświacie. 

 

W numerze również m.in.:  

  • Jakub Pacan - "Przypadki Katariny" o skandalicznych słowach Katariny Barley  
  • Aleksander Żywczyk - "Problemy będą jak w banku" o spadku zysków sektora bankowego  
  • Prof. Marek Jan Chodakiewcz - "Post-1944 w Europie Środkowej i Wschodniej  
  • "Mam pozytywne nastawienie do świata" Bartosz Boruciak rozmawia z Sosnowskim  
  • "Fragmenty" Sebastian Pytel recenzuje film "Może pora z tym skończyć"  
  • "Obrazki z dzieciństwa" Piotr Łopuszański o książce "Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów"  
  • "Kolczak zbrojny - jadowity zabójca" Przemysław Miller o najbardziej jadowitych pająkach występujących w Polsce 
  • Igor Banaszczyk - "Kastrowanie Wiedźmina, czyli Geralt był kobietą!" o wpływie lewicowej ideologii na kulturę  

  • Marcin Koziestański "Strajk w ZGOK Olsztyn"  
  • "Głos pracowników jest ważny" Anna Zielińska rozmawia z ekspertami na temat projektu "Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”, 
  • W dziale sport Łukasz Bobruk przedstawia piłkarza Armenii Warazdata Harojana, który miał zrezygnować z transferu by ruszyć na wojnę z Azerbejdżanem a Anna Zielińska prezentuje sylwetkę Igi Świątek 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe