Najlepsi uczniowie VII edycji „Olimpiady Solidarności” na warsztatach dziennikarskich i filmowych

Nietypowo, bo zdalnie, 48 finalistów Olimpiady Solidarności będzie zgłębiać tajniki dziennikarstwa i produkcji filmowej. Po troje uczniów z najwyższymi wynikami z 16 województw 10 października spotkało się wirtualnie na wizycie studyjnej online. Była to alternatywna wersja corocznych spotkań studyjnych z uczestnikami konkursu w Mieście Wolności – Gdańsku. Wizyta studyjna to zapowiedź wspólnych przygotowań do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się 16-18 grudnia w Szczecinie. Będzie to inne doświadczenie ze względu na zmienioną formułę spotkania, spowodowaną rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
 Najlepsi uczniowie VII edycji „Olimpiady Solidarności” na warsztatach dziennikarskich i filmowych
Mat. organizatora

Organizatorzy konkursu, czyli Fundacja Centrum Solidarności zadbała o ty, by treści oraz umiejętności przekazywane podczas corocznych spotkań były równie atrakcyjne. W bezpiecznych warunkach, bo przed ekranami, uczniowie mogli wziąć udział w zwiedzaniu Stoczni Gdańskiej śladem Solidarności. Przewodnik wraz z kamerzystami po kolei odkrywali tajemnice tego wyjątkowego miejsca, gdzie 40 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe. Aktywne uczestnictwo finalistom zapewniły kreatywne warsztaty z dziennikarstwa oraz produkcji filmowej. Ułatwiły one finalistom przygotowanie oraz przedstawienie prezentacji finałowych na wybrany wcześniej przez nich temat obejmujący lata 1970-1990. Uczniowie w trzyosobowych zespołach wojewódzkich pracować będą nad wybranym zagadnieniem, które przedstawią w krótkiej formie filmowej. Przygotowane tak prezentacje będą bronić publicznie podczas grudniowego finału przed Komisją Konkursową.

Na zwycięzców wielkiego finału czekają indeksy uniwersyteckie, stypendia naukowe, bony na publikacje IPN i nagrody rzeczowe. Olimpiada składa się z czterech etapów. Pierwszy szkolny – służy wyłonieniu do kolejnego etapu dwóch najlepszych uczniów z każdej zgłoszonej do konkursu szkoły. Drugi wojewódzki – podczas którego poznajemy 3 laureatów, biorących następnie udział w wizycie studyjnej. Ostatnim etapem jest finał ogólnopolski składający się z egzaminu finałowego oraz uroczystej gali wręczania nagród. Co roku Olimpiadę Solidarności wspiera szerokie grono patronów, partnerów i sponsorów. W VII edycji konkursu współorganizatorem wizyty studyjnej jest Instytut Dziedzictwa Solidarności. Patronaty Honorowe nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ORE, patronat przyznało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem jest IPN. Patronatem medialnym wydarzenie objęły TVP Historia, Polska Press Grupa, Radio Gdańsk, Tygodnik Solidarność oraz Onet.

/k


Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?
Tygodnik

Opinie

Popkultura