M. Lewandowski: Kwota wolna od podatku jest w Polsce drastycznie niska

Na czym polega abolicja podatkowa? Co zmienią nowe przepisy? Kto zapłaci wyższe podatki, a kto nie? O tym można było usłyszeć w ostatniej audycji „Głos Pracownika” na antenie Radia Gdańsk.
 M. Lewandowski: Kwota wolna od podatku jest w Polsce drastycznie niska
M. Żegliński

Rząd pracuje nad nowelizacją ustaw podatkowych, zapowiadając likwidację ulgi abolicyjnej. Oznacza to, że niektórzy Polacy, pracujący za granicą, zapłacą wyższe podatki. Temu pomysłowi sprzeciwia się Solidarność. Dlaczego? Mówił o tym Marek Lewandowski, rzecznik prasowy KK NSZZ „S”. - Ulga abolicyjna dotyczy przede wszystkim tych, którzy zarabiają za granicą i płacą podatki. Powstaje wtedy różnica pomiędzy wysokością podatków tam, a płaconych w Polsce. Dzięki uldze abolicyjnej pracownicy nie ponosili wyższych kosztów. Jej likwidacja spowoduje, że bardzo duża grupa osób będzie dodatkowo obciążona podatkami - mówił Marek Lewandowski. - Od wielu lat apelujemy i zwracamy na to uwagę. Pracownicy etatowi są nadmiernie obciążeni podatkami w stosunku do tych, którzy żyją z kapitału i działalności gospodarczej - dodał.

Jakie rozwiązania zaakceptowałaby Solidarność? – Przede wszystkim zwracamy uwagę na to, że takim narzędziem chroniącym pracowników przed nadmiernymi kosztami i nadmiernym opodatkowaniem jest wyższa kwota wolna od podatku, która w Polsce jest drastycznie niska. To najlepsza droga i kierunek do tego, aby szczególnie pracownicy najemni, którzy płacą wysokie podatki, mieli zmniejszone obciążenia podatkowe. Nie ma  sensu szukać zawiłych rozwiązań. Lepiej uprościć tę sytuację, a więc podnieść kwotę wolną od podatku – podkreślał w „Głosie Pracownika” Marek Lewandowski.

/k

 

 

***

Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.

Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.


Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?
Tygodnik

Opinie

Popkultura