"Uśmiechnięta, jeszcze nie wiedziała, co ją czeka..." IPN publikuje wcześniej nieznane zdjęcie "Inki"

"Odnaleźliśmy ostatnie zdjęcie żyjącej "Inki" wykonane kilka dni przed jej aresztowaniem, brutalnym śledztwem i śmiercią z rąk komunistów" - poinformował Instytut Pamięci Narodowej.
IPN

"Pozując do tego zdjęcia sanitariuszka 5. Brygady Wileńskiej wiedziała, że jej rodzina jest bezpieczna – dopiero co spotkała się z siostrą, która przekazała jej dobre wieści. Danusia szykowała się do powrotu do oddziału – zdobyła już potrzebne medykamenty. Kiedy w połowie lipca 1946 roku robiono jej to zdjęcie, nie wiedziała, że lada chwila aresztuje ją ubecja" - głosi komentarz do opublikowanej na Facebooku fotografii.

Danuta Siedzikówna trafiła w ręce UB 20 lipca 1946 r. Po krótkim i brutalnym śledztwie została skazana na śmierć wraz z Feliksem Selmanowiczem "Zagończykiem". 28 sierpnia 1946 r., na moment przed egzekucją, oboje krzyknęli: "Niech żyje Polska!". "Młode ofiary +władzy ludowej+ nie zginęły od razu. Strzałem z pistoletu zabił ich dowódca plutonu egzekucyjnego" - przypomniał we wpisie Instytut.

Fotografię odnalazł dr hab. Piotr Niwiński - historyk i politolog, pracownik Oddziału IPN w Gdańsku i profesor Uniwersytetu Gdańskiego.

 

 


Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?
Tygodnik

Opinie

Popkultura