REKLAMA

Prezydent Duda: Trójmorze może odegrać znaczącą rolę w przezwyciężaniu kryzysu

Region Trójmorza może odegrać znaczną rolę w przezwyciężaniu kryzysu spowodowanego pandemia koronawirusa – ocenił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że znaczenie polityczne i gospodarcze tej inicjatywy w Unii Europejskiej wciąż rośnie.
KPRP/Igor Smirnow HANDOUT Prezydent Duda: Trójmorze może odegrać znaczącą rolę w przezwyciężaniu kryzysu
KPRP/Igor Smirnow HANDOUT / PAP

Andrzej Duda, który wziął udział w szczycie Trójmorza w poniedziałek w Tallinnie, zwrócił uwagę na zmiany polityczne i gospodarcze, jakie zaszły od początku tej inicjatywy w roku 2015. "Od czasu brexitu wpływ regionu na sprawy gospodarczy Unii Europejskiej znacząco się zwiększył. Obecnie kraje Trójmorza to 29 procent terytorium Unii, 25 procent populacji; region generuje 19 procent całkowitego PKB" – wyliczał prezydent Polski.

Zapewnił, że "inicjatywa Trójmorza pozostanie aktywa i będzie odgrywała wiodącą rolę, jeżeli chodzi o region, ale także oś północ-południe Europy".

"Wszystkich nas dotknęła pandemia. Region Trójmorza z wykwalifikowaną siłą roboczą, ale też polepszoną infrastrukturą może odgrywać bardzo ważną rolę w tworzeniu nowych łańcuchów dostaw i w przezwyciężaniu kryzysu" – powiedział. Dodał, że drogą do rozwoju gospodarczego jest ściślejsze powiązanie krajów inicjatywy, czemu sprzyja MFW, nazwany przez prezydenta "ważnym sojusznikiem tej inicjatywy".

"Pandemia pokazała coraz większa potrzebę wszelkiego rodzaju rozwiązań cyfrowych" – powiedział prezydent Duda, według którego kraje Trójmorza mają potrzebny do tego potencjał. Zwrócił uwagę na zaawansowanie Estonii we wprowadzaniu tego typu rozwiązań. Dodał, że "w czasach pandemii ważna jest również rozrywka cyfrowa", która pozwala korzystać z oferty rozrywkowej bez wychodzenia z domu i przy zachowaniu zaostrzonych zasad higieny.

Podkreślił, że - obok funduszy narodowych – duże znaczenie mają prywatni inwestorzy. "Dlatego stworzyliśmy narzędzia komercyjne. Forum biznesowe Trójmorza to platforma dla przedstawicieli biznesu" – dodał.

Przypomniał utworzenie giełdowego indeksu Europy Środkowowschodniej CEEplus, który zrzesza rynki kapitałowe regionu, oraz rady biznesowej Trójmorza, która "promuje interesy naszego region w skali globalnej".

Za jedno z największych osiągnięć Andrzej Duda uznał założenie w 2019 r. Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza. "Decyzja Estonii Łotwy, Węgier, Bułgarii, Litwy, Słowenii Chorwacji i Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do tego funduszu, to najlepsze potwierdzenie słuszności tej idei" – podkreślił.

Z powodu sytuacji pandemicznej spotkanie przedstawicieli państw Trójmorza (Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Chorwacji, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Bułgarii, Rumunii i Słowenii) ma w większości charakter zdalny. Do stolicy Estonii poza polskim prezydentem przyjechał prezydent Bułgarii Rumen Radew. Prezydenci i przedstawiciele pozostałych krajów Inicjatywy Trójmorza uczestniczą w spotkaniu przez internet.

 

Jakub Borowski

brw/ godl/


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura