REKLAMA

Parlament Europejski szykuje rezolucję przeciwko Polsce. Chodzi o decyzję TK

Jak donosi rozgłośnia RMF FM Parlament Europejski szykuje rezolucję ws. orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepisy zezwalające na aborcję w przypadku stwierdzenia ciężkiego uszkodzenia lub nieuleczalnej choroby płodu są niezgodne z Konstytucją.
Prezes TK Julia Przyłębska Parlament Europejski szykuje rezolucję przeciwko Polsce. Chodzi o decyzję TK
Prezes TK Julia Przyłębska / PAP/Marcin Obara


Informację o szykowanej przez Parlament Europejski rezolucji przekazała korespondentce RMF FM w Brukseli Katarzynie Szymańskiej-Borginon socjaldemokratyczna eurodeputowana, szefowa Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia PE Evelyn Regner.

– Właśnie zdecydowaliśmy o przygotowaniu tak szybko, jak się da, mocnej rezolucji przeciwko zakazowi aborcji, który łamie podstawowe prawa kobiet – podkreśliła i dodała, że komisja pracuje nad tym, aby rezolucja była gotowa na najbliższą sesję plenarną PE w listopadzie.

Dziennikarka RMF FM informuje również, że za przyjęciem rezolucji jest zdecydowana większość Parlamentu Europejskiego - „nawet z frakcji chrześcijańskich demokratów, czyli Europejskiej Partii Ludowej”.

Jeden z unijnych dyplomatów twierdzi również, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie ma legitymacji, bo instytucja nie jest niezawisła.

 

 

 

Aborcja ze względów eugenicznych niezgodna z Konstytucją


W czwartek po południu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę.

Niedługo po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie odbył się protest osób przeciwnych zaostrzeniu przepisów aborcyjnych, który trwał do późnych godzin nocnych. Demonstranci przeszli spod TK pod siedzibę PiS przy ul. Nowogrodzkiej, a następnie udały się pod dom szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Doszło do przepychanek między demonstrującymi a policją, podczas których użyto gazu łzawiącego.

Dziś o godz. 19 na warszawskim Żoliborzu zapowiedziana jest kolejna demonstracja zorganizowana przez Strajk Kobiet

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura