Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Infekcja systemu?

– Szkoda, że porządkowanie systemu ochrony zdrowia odbywa się w tak dramatycznych okolicznościach jak pandemia. Najważniejsza jest teraz koordynacja. Skoro mamy mało kadr, karetek i łóżek szpitalnych, to wykorzystujmy efektywnie to, czym dysponujemy. Uważam, że lekarze POZ są nieefektywnie wykorzystani w tej sytuacji – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Jakubem Pacanem.  To właśnie różnym aspektom pandemii koronawirusa poświęcony jest nowy numer "Tygodnika Solidarność".
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie z Marią Ochman? Jakub Pacan pyta m.in. o to, czy pandemia odsłoniła słabe punkty w ochronie zdrowia, czy w przyszłości zmieni się podejście do polityki zdrowotnej i system szkolenia lekarzy?

– To pytanie wprost, czy korporacja lekarska w ogóle na to się zgodzi? Mówimy o rozszczelnieniu systemu, wpuszczeniu większej liczby studentów, dopuszczeniu większych limitów na specjalizacje. Niestety tutaj nie tylko Ministerstwo Zdrowia decydowało o limitach, ogromny wpływ miały środowiska lekarskie, które chronią swój stan posiadania. To się powoli zmienia, przy dużym oporze korporacji tworzy się nowe kierunki lekarskie nawet na uczelniach prywatnych, zwiększa się liczbę studentów na uczelniach medycznych. W środowisku pielęgniarskim mamy podobny opór. Konstanty Radziwiłł, gdy był ministrem, postulował powrót do szkół średnich pielęgniarskich, które kształciły świetną kadrę znaną i cenioną w całej Europie. Do tego nie doszło, ponieważ samorząd pielęgniarski storpedował ten projekt.

 

 

O psychologicznych aspektach pandemii z Agatą Borowiecką, psychoterapeutą, psycholog społecznym rozmawia Agnieszką Żurek.

Każdy kryzys ekonomiczny, klęska żywiołowa, wojna czy epidemia zaburza naturalny rytm i nasze plany na przyszłość. Człowiek, który ma niestabilny grunt pod nogami, stąpając po kruchym lodzie, którego kres jest całkowicie nieokreślony, ma prawo czuć się jak w matni i wyzwalać w sobie wyparte i nieakceptowane instynkty. Naszym naturalnym mechanizmem przetrwania w sytuacji kryzysu jest wsparcie społeczne. Zdrowy psychicznie człowiek dąży do budowania więzi i wspólnoty. W obecnej chwili jesteśmy pozbawieni realizowania tej instynktownej potrzeby i dotyka to każdą grupę wiekową. 

 

O problemach sektora bankowego pisze Aleksander Żywczyk:

Nadwiślańscy naukowcy przygotowują projekt programu mającego przeciwdziałać kryzysowi kredytowemu. Credit crounch, czyli nadmierne ograniczenia dostępności kredytów, już niejedną gospodarkę cofnęły w rozwoju nawet o dekadę. 

Okazuje się, że również Polska całkiem poważnie stanęła przed tym problemem – stąd gorączkowe działania banków, które z jednej strony przygotowują się na spodziewane straty kredytowe, z drugiej zaś zmieniają procedury tak, aby kredytowanie gospodarki nie zamarło w Polsce zupełnie. A to dopiero początek problemów.

 

"Kultura to nasza wspólna odpowiedzialność" - pisze Wojciech Konikiewicz

Polska kultura przeżywa poważny kryzys. Jeżeli chcemy zachować nasze dziedzictwo narodowe, którego niezbędnym elementem jest kultura i język polski, musimy jako wspólnota zatroszczyć się o twórców – polskich poetów, pisarzy, autorów tekstów piosenek, muzyków i wykonawców. To sprawa ponad podziałami politycznymi. 

O sytuacji w górnictwie z Waldemarem Sopatą, przewodniczącym Solidarności w Tauron Wydobycie ZG „Sobieski” rozmawia Mateusz Kosiński. 

– Dla mnie przede wszystkim nie jest zrozumiały okres zamknięcia górnictwa. W grudniu zeszłego roku premier w Brukseli nie podpisał neutralności klimatycznej do 2050 roku, bo to zbyt krótko, mówiło się o 2060 roku. A teraz chce się skrócić ten czas do 2049?


– retorycznie pyta związkowiec.

A co jeszcze w numerze? 

  • Teresa Wójcik o pracy zdalnej rozmawia z dr hab. Marcinem Zielenieckim
  • "Opozycyjny koronaświrus" Jakub Pacan ocenia postawę opozycji wobec pandemii
  • Aleksander Żywczyk - "Szkocja coraz bliżej wolności" 
  • Teresa Wójcik relacjonuje Piąty Szczyt Inicjatywy Trójmorza 
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Maciejem Olbrychem 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Mit a percepcja" 
  • "Śmierć była początkiem" Agnieszka Żurek relacjonuje obchody rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszko

  • Marcin Koziestański rozmawia z Alfredem Bujarą, przewodniczącym Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność"
  • W dziale sport Łukasz Bobruk przedstawia sylwetkę Jacka Góralskiego a Anna Zielińska pisze o sportowcach, którzy umarli na koronawirusa

/k


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe