Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Czas na niepełnosprawnych

- Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aborcji eugenicznej z Konstytucją. Wyrok ten w środowiskach obrońców życia, oprócz radości, wywołał także dyskusję o konieczności otoczenia kompleksową opieką rodziców, u których dzieci stwierdzono poważne choroby już w okresie prenatalnym i zapewnienia im godnych warunków wychowania tych dzieci już po ich urodzeniu – pisze Agnieszka Żurek w artykule „Ochrona życia – i co dalej?”. W najnowszym „Tygodniku Solidarność” przybliżamy cele działalności ProLife, szczególnie w kontekście osób niepełnosprawnych oraz antychrześcijańską postawę młodego pokolenia, która unaoczniła się podczas Strajku Kobiet.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Czas na niepełnosprawnych
/ Okładka Tygodnika Solidarność nr 45/2020

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

W ramach tematu numeru Jakub Pacan w artykule „Katolicy do kąta” analizuję sytuację w jakiej znalazła się wspólnota Kościoła wobec antychrześcijańskiego nurtu, który wezbrał za sprawą zakazu aborcji eugenicznej.

Wyrok TK ws. aborcji podziałał jak miecz obosieczny, który obnażył zamysły serc wielu naszych młodych rodaków. Młode pokolenie wykształciło własne systemy znaczeń, które nie integrują się z katolicyzmem. Czy nadszedł już moment kulturalnej delegitymizacji Kościoła u młodych?

 

W kolejnym tekście red. Pacan rozmawia z Prezesem Fundacji Małych Stópek, ks. Tomaszem Kancelarczykiem:

– Nie bójmy się niepełnosprawnych. Moje spotkania z nimi to ładowanie akumulatorów. Oni mnie uczą wiary, poddania się woli Bożej, pokory, człowieczeństwa. To są autentyczni nosiciele Boga. Osoby niepełnosprawne intelektualnie są niesamowicie chłonne na Pana Boga.

 

Pogłębioną wiedzę ze świata geopolityki dostarcza Teresa Wójcik i szeroko opisuje ostatni szczyt Trójmorza:

W dniach 19 i 20 października 2020 r. Estonia była gospodarzem piątego szczytu i trzeciego forum biznesowego Inicjatywy Trójmorza. Przybyli dwaj prezydenci – Andrzej Duda i Rumen Radew. Wśród uczestników wirtualnego szczytu byli sekretarz stanu USA Mike Pompeo, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej Margrethe Vestager i kilku liderów biznesu. Szczyt i forum biznesowe przedstawiły partnerom tego formatu konkretne kierunki rozwoju projektów Inicjatywy, w tym przedsięwzięcia zmierzające do dwóch szczególnych celów. Ponownego uruchomienia i ożywienia gospodarek krajów „Dwunastki” po pandemii COVID-19 i bezpiecznej digitalizacji gospodarek krajów Trójmorza.

 

Masz smartfona? To uważaj o czym marzysz! Przestrzega Aleksander Żywczyk w swoim artykule dotyczącym sztucznej inteligencji.

Być może słowa: „Módlmy się, aby postęp robotyki i sztucznej inteligencji zawsze służył ludzkości”, które kapłani wypowiedzą na listopadowych nabożeństwach w ramach intencji powszechnych wskazanych przez papieża Franciszka, będą najważniejszą modlitwą, jaką wzniesiemy od lat. Fińska sztuczna inteligencja nauczyła się... czytać w ludzkich myślach. Podglądać nas w najbardziej intymnym obszarze człowieczeństwa.

I jest to dopiero początek drogi!

 

Marcin Koziestańki relacjonuje pomoc, jaką Solidarność udzieliła rodzinie białoruskiego opozycjonisty.

– Cieszę się, że mogliśmy jako Solidarność dorzucić tę małą cegiełkę do tego, żebyście mogli być razem. Mam nadzieję, że już nigdy nie będziecie musieli się rozdzielać, choćby na jeden dzień 

– mówił Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”, witając w Polsce rodzinę Jurija Rawawego, lidera strajku i działacza związkowego w zakładach Grodno Azot na Białorusi.

 

A w numerze ponadto:

 • Tadeusz Płużański w felietonie „Kaszubska Łączka”.
 • „Wszystkich Świętych w czasie epidemii”
 • Karol Gac w swoim felietonie „Barbarzyńcy u bram”.
 • „PGNiG i niespodzianki”
 • Waldemar Biniecki w swoim felietonie „Ogrony potencjał Polonii, czyli w Warszawie bez zmian…”.
 • „Dodatkowe możliwości związane z oszczędzaniem w PPK”
 • Tomasz Terlikowski w felietonie „O torturach słów kilka”
 • Wywiad z „Miły ATZ”, raperem młodego pokolenia.
 • Rzeczywistość, a „żydokomuna” – felieton Marka Jana Chodakiewicza.
 • Zaangażowanie młodych szansą na rozwój – rozmowa z Krzysztofem Prawdzikiem, przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „S” w Animex Oddział w Ełku.
 • Cezary Krysztopa w swoim felietonie „Śpię spokojniej”.
 • „Wyszliśmy ze strajku z podniesioną głową” - mówi dziś, po blisko czterdziestu latach od strajków w ZG „Rudna”, Andrzej Poroszewski, przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Przed stanem wojennym przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w ZG „Rudna”.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe