REKLAMA

Przełom ws. mechanizmu praworządności w UE. Złe wieści dla Polski?

Zawarto wstępne porozumienie pomiędzy Parlamentem Europejskim i panstwami członkowskimi UE ws. powiązania unijnego budżetu z praworządnością.
 Przełom ws. mechanizmu praworządności w UE. Złe wieści dla Polski?
/ Pixabay


O „przełomowym” porozumieniu w toczących się negocjacjach poinformował w czwartek w mediach społecznościowyc rzecznik niemiekciej prezydencji w UE Sebastian Fischer.

„Biały dym. Przełom w rozmowach trójstronnych w sprawie mechanizmu warunkowości i praworządności. Wstępne porozumienie to ważny krok naprzód dla Unii Europejskiej i najważniejszy kamień milowy w toczących się negocjacjach w sprawie pakietu unijnego budżetu. Następny krok: Parlament Europejski i Rada UE muszą wydać ostatecznie zatwierdzenie” – napisał na Twittezre Fischer.
 


Fischer przekazał też brukselskim korespondentom słowa niemieckiego ambasadora przy UE Michaela Claussa: – To ważny kamień milowy w naszych staraniach o sfinalizowanie kolejnego długoterminowego budżetu UE i pakietu naprawczego. Nowy mechanizm warunkowości wzmocni ochronę budżetu UE w przypadku, gdy naruszenie zasad praworządności prowadzi do niewłaściwego wykorzystania funduszy UE.

Według informacji podanych przez korespondenta TVN24 w Brukseli Macieja Sokołowskiego, praworządność ma być wyraźnie zapisana w przepisach. – Jeśli nie ma praworządności, to nie ma funduszy unijnych – podkreślił Sokołowski.

Innym ważnym zapisem ma być sprawa „niezależnego sądownictwa”. – Nie ma niezależnego sądownictwa? Nie ma unijnych funduszy – stwierdził brukselski korespondent.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura