REKLAMA

SZ: Powiązanie wypłat funduszy UE z praworządnością, uzgodnione. Będzie weto?

Zamieszanie w polityce wewnętrznej Polski instytucje unijne wykorzystały do pracy nad mechanizmem powiązania wypłat unijnych z tzw. "praworządnością" - Mimo gróźb ze strony Warszawy i Budapesztu, przedstawiciele innych krajów UE oraz Parlamentu Europejskiego uzgodnili procedurę cięcia funduszy unijnych w przypadku niektórych naruszeń praworządności. Obecnie z napięciem oczekuje się, czy Węgry i Polska rzeczywiście zablokują decyzje dotyczące wieloletniego budżetu UE i planowanego programu bodźców gospodarczych po pandemii koronawirusa - czytamy w internetowej wersji Sueddeutsche Zeitung
Parlament Europejski SZ: Powiązanie wypłat funduszy UE z praworządnością, uzgodnione. Będzie weto?
Parlament Europejski / Wikipedia CC BY 4,0 paasikivi

Oczywiście jako "głównych łamaczy" praworządności [nadal nie wiadomo jak definiowanej - przyp. red.] wskazuje się Polskę i Węgry, a jako "głównych winowajców" - "potężnego szefa narodowo-konserwatywnej polskiej partii rządzącej PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Węgier Viktora Orbana"

- Jednak właśnie z tego powodu porozumienie to zawiera również polityczną bombę. Rządy Węgier i Polski już dawno zagroziły zablokowaniem ważnych decyzji UE w sprawie budżetu Wspólnoty, jeśli rzeczywiście wprowadzony zostanie mechanizm praworządności. Może to również oznaczać, że planowany program bodźców gospodarczych Unii przeciwdziałający skutkom pandemii może nie być wdrożony.

- martwi się Sueddeutsche Zeitung, które twierdzi, że zatwierdzenie mechanizmu przez inne ciała Unii Europejskiej jest już tylko formalnością.

Z niemieckiego tłumaczył marian Panic

Z całością artykułu można się zapoznać TUTAJ


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura