REKLAMA

Orban: Trump jest przyjacielem Węgrów

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump jest przyjacielem Węgier, a stosunki między Węgrami i USA są teraz najlepsze – oświadczył w piątek premier Węgier Viktor Orban w Radiu Kossuth, pytany o amerykańskie wybory prezydenckie.
Viktor Orban Orban: Trump jest przyjacielem Węgrów
Viktor Orban / Flickr/CC BY 2.0– Prezydent Trump jest przyjacielem Węgier.(…) Od kiedy Stanami Zjednoczonymi kieruje prezydent Donald Trump, stosunki węgiersko-amerykańskie są najlepsze w historii. Wcześniej tak nie było – oznajmił Orban.

Zaznaczył, że od 2015 r. dwustronna wymiana handlowa wzrosła o 20 proc., na Węgrzech działa 1700 amerykańskich przedsiębiorstw, które dają pracę ponad 100 tys. Węgrów, a 40 spośród 50 największych amerykańskich przedsiębiorstw działa też na Węgrzech.

Orban przypomniał też, że misję na Węgrzech zakończył właśnie ambasador USA David B. Cornstein, który „wykonał znakomitą pracę ze wsparciem prezydenta Trumpa i ożywił amerykańsko-węgierskie kontakty”.

– Musimy to zachować w przyszłości niezależnie od wyników wyborów. Dlatego ja zawsze stawałem u boku prezydenta Trumpa, wynik [wyborów - przyp. red.] będzie, jaki będzie – powiedział Orban.

Premier oświadczył w zeszłym tygodniu, wręczając odznaczenie państwowe Cornsteinowi, ze Węgry ściskają kciuki za zwycięstwo Trumpa w wyborach prezydenckich. Podkreślił, że wraz z wyborem Trumpa na prezydenta i przybyciem do Budapesztu Cornsteina wszystko się zmieniło w węgiersko-amerykańskich stosunkach dwustronnych i Węgry poczuły ze strony Stanów Zjednoczonych otwartość, szczerość i przyjacielską bliskość.

Stosunki między Waszyngtonem a Budapesztem były za poprzedniej administracji amerykańskiej niezbyt dobre. USA znalazły się wśród krajów, zarzucających Węgrom centralizację władzy, a także podporządkowywanie władzom wymiaru sprawiedliwości, mediów i społeczeństwa obywatelskiego od przejęcia steru rządów przez Orbana w 2010 roku.

Orban z entuzjazmem zareagował w 2016 roku na wieść o wygraniu wyborów przez Donalda Trumpa. "Gratulacje. Co za wspaniała wiadomość. Demokracja wciąż żyje" – napisał wówczas na swoim profilu na Facebooku.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura