REKLAMA

"Oczekujemy pilnej realizacji deklaracji rozliczenia winnych". Pismo do szefa MSWiA w sprawie postrzelenia Tomasza Gutrego

Redaktorzy naczelni "Tygodnika Solidarność" i portalu Tysol.pl Michał Ossowski i Cezary Krysztopa oraz Szef "Solidarności" Piotr Duda wystosowali pismo do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, w którym apelują o pilną realizację deklaracji rozliczenia winnych postrzelenia przez policję reportera Tomasza Gutrego na wczorajszym Marszu Niepodległości. Publikujemy pełną treść listu.
/ Edyta Korupczyńska

Szanowny Panie Ministrze!

Postrzelenie  przez  funkcjonariusza  policji  fotoreportera „Tygodnika Solidarność” Tomasza  Gutrego podczas pełnienia obowiązków służbowych w dniu 11 listopada br. w Warszawie wymaga nie tylko szybkiego i pełnego wyjaśnienia zdarzenia, ale również wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec osób winnych, co zresztą zadeklarował Pan Minister we wczorajszej rozmowie telefonicznej.

W imieniu redakcji „Tygodnika Solidarność”i  portalu  Tysol.pl  oraz  Niezależnego  Samorządnego  Związku  Zawodowego  „Solidarność” oczekujemy pilnego zrealizowania tej deklaracji. Chcemy znać odpowiedź, dlaczego naszfotoreporter został postrzelony z kilku metrów w głowę podczas wykonywania zdjęć. Strzelanie w głowę jest nie tylko niedopuszczalne wobec osoby niebiorącej udziału w zamieszkach,ale w ogóle jest sprzeczne z zasadami użycia środków przymusu bezpośredniego. Nawet wobec bezpośrednich sprawców zajść, wobec których policja podejmowała interwencję.

Nie mogą tego tłumaczyć nawet ewentualny stres i brak doświadczenia funkcjonariusza, który dopuścił się tego czynu.Sprawa jest niezwykle bulwersująca, dlatego oczekujemy, że Redakcja i Związek będą na bieżąco informowane o wynikach – jak poinformował nas Pan Minister,powołując się na informację od Komendanta Głównego Policji – wszczętego już postępowania wyjaśniającego.

Niezależnie oczekujemy, że rannemu fotoreporterowi zostanie udzielona wszelka możliwa pomoc medyczna, psychologiczna oraz materialna w formie stosownego odszkodowania i zadośćuczynienia.

 

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda

Redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski

Redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura