REKLAMA

Minister finansów: Ponowny spadek aktywności gospodarczej w IV kw. wyraźnie mniejszy niż w II kw.

W IV kwartale br. przewidujemy ponowny spadek aktywności gospodarczej związany ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 i ponownym wzrostem obostrzeń, ale skala spadku powinna być wyraźnie łagodniejsza niż w II kw. br. - uważa minister finansów Tadeusz Kościński.
 Minister finansów: Ponowny spadek aktywności gospodarczej w IV kw. wyraźnie mniejszy niż w II kw.
/ pixabay.com

GUS podał w piątek w tzw. szybkim szacunku, że PKB w Polsce w III kwartale 2020 roku spadł o 1,6 proc. rdr wobec spadku o 8,4 proc. rdr w II kw. 2020 r. po korekcie. - wynika z flash szacunku GUS. Kdk PKB w III kw. wzrósł o 7,7 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w III kw. 2020 r. PKB spadł o 1,7 proc. rdr.

"Należy pamiętać, że w trzecim kwartale nadal byliśmy w trakcie trwania pandemii, jednak oddziaływała ona na gospodarkę w mniejszym stopniu, dlatego PKB był o 1,6 proc. niższy niż przed rokiem. To dane zbliżone do konsensusu rynkowego. W okresie I – III kw. PKB był tylko o 2,7 proc. niższy niż przed rokiem" - ocenił w komentarzu przekazanym PAP minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Szef resortu finansów zauważył, że nie znamy jeszcze danych na temat struktury PKB, ale - jak wskazał - odbicie aktywności to efekt kilku czynników, w tym m.in. odmrożenia gospodarki i realizacji przez gospodarstwa domowe oraz firmy odłożonego popytu, wyraźnej poprawy sytuacji na polskich głównych rynkach eksportowych, działań rządu i NBP.

"W IV kw. przewidujemy ponowny spadek aktywności gospodarczej (kw/kw, sa), który związany jest ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 i ponownym wzrostem obostrzeń. Skala spadku w tym ujęciu powinna być jednak wyraźnie łagodniejsza od tej z II kw." - dodał minister. (PAP)

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura