Naprawdę?! Die Welt: europejskie slogany maskują niemiecki nacjonalizm

Dominujący przekaz niemieckich "wiodących mediów" czy to na temat Donalda Trumpa, czy to na temat Polski i Węgier jest tyleż nieobiektywny, co zwyczajnie prostacki. Prawie kompletny brak opinii, które mogłyby jakkolwiek zachwiać przekonaniem przeciętnego Niemca, że Trump jest szalony, a Polska i Węgry praktykują autorytaryzm i chcą zniszczyć Unię Europejską [a przynajmniej taką UE, jak ją sobie wyobrażają Niemcy]. W przypadku Polski prawie kompletny brak źródeł innych niż związane ze środowiskami i partiami popieranymi w Polsce przez Niemcy. Czasem otwarte obelgi. Tym ciekawsza wydaje się opinia Jacques'a Schustera w „Die Welt”
 Naprawdę?! Die Welt: europejskie slogany maskują niemiecki nacjonalizm
/ Pixabay.com

- Niemcy udają prymusa multilateralizmu i wygłaszają peany na cześć Europy, ale w rzeczywistości rząd w Berlinie, tak jak prezydent USA Trump, kieruje się przesłankami narodowymi

- pisze w artykule, którego tłumaczenie polska wersja Deutsche Welle zatytułowała "Die Welt: europejskie slogany maskują niemiecki nacjonalizm"

Wg. Schustera Niemcy uważają, że "mają zawsze na uwadze dobro wspólne świata, a Europę w sercu, zaś realizowanie własnych interesów potępiają jako diabelskie zajęcie". Według niego objawy tego przekonania można w Niemczech obserwować codziennie, są też podstawą do "mentorskiego" tonu Angeli Merkel wobec innych krajów

- W rzeczywistości poczucie odpowiedzialności za całość zanika natychmiast, gdy chodzi o własne potrzeby, a więc wtedy, gdy trzeba spełnić obietnicę zwiększenia budżetu na obronność, w walce o gazociąg Nord Stream 2 czy w sporach z Londynem i Paryżem o wspólne projekty wojskowe. Innym przykładem jest zdaniem Schustera polityka uchodźcza. Niemiecki rząd wbrew woli wszystkich sąsiadów dokonał zwrotu w polityce migracyjnej, uznając w dodatku wszystkich, którzy krytykują władze w Berlinie, za antyeuropejczyków. We wszystkich tych przypadkach „zza maski moralnej wielkości wyziera niemiecki nacjonalizm” – zaznacza Schuster.

- czytamy na DW.com


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe