Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Panie Tomku, jesteśmy z panem!

W Polsce od kilku tygodni jest gorąco. Przez kraj przetoczyła się potężna fala niezwykle krzykliwych, agresywnych protestów zwolenników aborcji. Policja zachowywała się wobec nich zdecydowanie biernie. Zaskakującą aktywność wykazała natomiast w czasie Marszu Niepodległości, strzelając z broni gładkolufowej w twarz naszemu 74-letniemu fotoreporterowi Tomaszowi Gutremu – pisze Agnieszka Żurek. To właśnie wydarzeniom wokół tegorocznego Marszu Niepodległości poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
foto. Tygodnik Solidarność

 

 

 

Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?

A co jeszcze w artykule Agnieszki Żurek? 


Z licznych relacji przekazywanych przez uczestników Marszu Niepodległości wynika, że  Policja kazała jego uczestnikom parkować samochody i dołączać do Marszu pieszo, co doprowadziło do eskalacji napięć i w efekcie do starć z przedstawicielami władzy. – Jestem załamany propagandą w mediach. Chcieliśmy spokojnie opuścić teren Marszu, szliśmy całymi rodzinami z dziećmi, aż tu nagle ruszyli na nas policjanci w kaskach. Musieliśmy uciekać. Czysta komuna! – relacjonuje w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” jeden z uczestników Marszu. Inna z uczestniczek podkreśla, że w niewłaściwy sposób zachowywała się zarówno policja, jak i niektórzy uczestnicy: – Byłam świadkiem atakowania funkcjonariuszy i prowokowania ich – zaznacza w rozmowie z nami.

 

Jakub Pacan rozmawia z prof. Zbigniew Lewicki, politolog i amerykanista z UKSW


 – Relacje Polska – USA to od dawna sinusoida. Za Baracka Obamy ta fala była na dole, za Trumpa na górze, a jak będzie za Bidena? Zobaczymy, być może znowu na dole. Tak długo, jak ta sinusoida nie wykracza poza rozsądną amplitudę i nam nie zagraża, to trzeba się do tego jakoś przyzwyczaić 

– słyszymy. 

W numerze również rozmowa z Krzysztofem Szczerskim, szefem Gabinietu Prezydenta RP. Teresa Wójcik pyta m.in. o to czy przy zmianie prezydentury należy spodziewać się zmian w polsko-amerykańskiej współpracy militarnej?


To drugi obszar, w którym po stronie amerykańskiej panuje zgoda polityczna, notabene znowu dużo bardziej szeroka niż w Polsce. Po okresie naiwnej nadziei na porozumienie z Rosją, jaką na początku swego rządzenia żywiła poprzednia demokratyczna administracja Baracka Obamy, w której Joe Biden był wiceprezydentem, po inwazji rosyjskiej na Ukrainę zmieniła ona całkowicie swój kurs. Między innymi dlatego udało się Prezydentowi Andrzejowi Dudzie doprowadzić do historycznych decyzji szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku, a więc jeszcze za czasów tandemu Obama– Biden, ustanawiających obecność wojskową NATO w Polsce. 


Zachęcamy także do lektury artykułu Teresy Wójcik „Geopolityka i 5G” 

Telekomunikacja, zwłaszcza technologia 5G, stanowią fundament cyfrowej transformacji oraz ścieżkę powrotu do ożywienia gospodarczego. W szczególności w kontekście aktualnej sytuacji epidemicznej. Sprawne wdrożenie sieci 5G w Polsce to istotny potencjał gospodarczy na najbliższe kilka lat. Nie ma wątpliwości, cyfrowa transformacja jest faktorem napędzającym konkurencyjność i innowacyjność państwa zarówno w procesach na rynku krajowym, jak w relacjach międzynarodowych. Musi też odpowiadać podstawowej potrzebie: bezpieczeństwu narodowemu.

W numerze również m.in.:

  • Teresa Wójcik - "Marsz niepodległości i tajemnice" 
  • Aleksander Żywczyk - "Pieniądz i polityka w czasach zarazy" o reakcji amerykańskiego świata finansów na spodziewaną wygraną Bidena
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Rzeczywistość a żydokomuna" 
  • Wspominamy Jana Niemca, biskupa na Podolu 
  • "To nie jest czas na kompromisy" rozmowa Jakuba Pacana z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem 
  • "Portret Pandemiczny" Anna Zielińska reakcjach Polaków na drugą falę pandemii 
  • Jakub Pacan o sytuacji politycznej w kraju - "Opozycyjny ból głowy" 

  • "Powstaje symulacja ziemi. Nie pierwsza, ale najlepsza" Aleksander Żywczyk o komputerze, który ma symulować zmiany środowiskowe 
  • Marcin Koziestański rozmawia z Barbarą Miszczuk, przewodniczącą Organizacji Międzyzakładowej Solidarność w PKP S.A. 
  • W dziale sport Łukasz Bobruk wspomina jak Polska znalazła się na Mistrzostwach Europy w 2008 r. 

 


Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...
Tygodnik

Opinie

Popkultura